Předměty oválného tvaru pro děti. Hra "Tricky Objects"

Elena Krasnová
„Rozvoj schopnosti rozlišovat mezi kulatými a čtvercovými předměty“

Abstraktní

Cíle: pokračovat rozvíjet schopnost rozlišovat mezi kulatými a hranatými předměty, zabezpečit představy o počtu objektů"jeden-mnoho-žádný", aktivujte tato slova v řeči. Pomozte orientovat se v prostoru a pamatovat si a rozlišovat mezi pravou a levou paží a nohou

Přípravné práce: dívat se předměty a hračky v každodenním životě

Ano. hra "Netočí se to"

Cíl: upevnit znalosti dětí o kulaté a hranaté předměty, o schopnosti kulaté předměty se kutálejí, A čtverec - stát rovně, rozvíjet logiku.

Obsah programu:

Vzdělávací cíle:

Aktualizujte znalosti dětí o geometrii formuláře

Upevnit znalosti dětí o kruh a čtverec

Rozšířit znalosti dětí o prostorové orientaci

Vývojové úkoly:

Rozvíjet paměť, řeč, schopnost pozorně naslouchat

Rozvíjet schopnost seskupovat předměty podle tvaru

zlepšit schopnost pojmenovat kruh, náměstí

Vzdělávací

Pěstovat zájem o třídy

Pěstujte přátelství mezi dětmi

Demo materiál: Panenka Máša, míčky a kostky, hračky různé tvary, sáček.

Výdej: kartonové bonbóny, 9 kusů pro každé dítě (3- kolo, 3-náměstí, 3-trojúhelníkové formuláře)

Průběh lekce:

1. Děti vstupují skupina a jsou tam rozházené hračky kulaté a hranaté tvary

Podívejte, chlapi, někdo si tady hrál a rozházel všechny hračky.

(Děti chodí a dívají se)

To je kdo to udělal. Tato panenka Máša si k nám přišla hrát. Pomozme jí uložit hračky do těchto krabic. Ale naše krabice jsou jiné. Co je to za krabici, chlapi? formulář? (Kolo) . A tenhle? (náměstí)

Ach lidi, taky máme hračky kulaté a hranaté.

Ilyo, přiveď mě kulatá hračka(přináší). Kolo Kam dáme tu hračku, chlapi? (odpovědi dětí) Přesně tak, in kulatá krabice.

Vika, přiveď mě čtvercová hračka. A my to položíme (odpovědi dětí - in čtvercová krabice)

Dáme hračky do krabic

(Děti dokončí úkol)

(Zkoumáme hračky v krabicích, abychom zjistili, zda byly správně sestaveny)

Výborně kluci

2. Udělal. hra « Umístěte bonbóny»

Podívejte, kluci, Masha nám přinesla spoustu sladkostí. Všechny jsou ale nějak jiné.

Pojďme se na ně podívat. (děti se dívají na trojúhelníkové bonbóny, čtvercový a kulatý tvar)

Lero, ukaž mi trojúhelníkový bonbón formuláře

(ukazuje)

Masho, ukaž mi sladkosti čtvercový tvar

(ukazuje)

A ty, Vasiliso, ukaž mi cukroví kulatý tvar)

(ukazuje)

Chlapi, dejte na jeden talíř sladkosti. kulatý tvar

(provést)

A teď náměstí.

(provést)

A teď trojúhelníkový

(provést)

(Panenka Máša sleduje, jak děti plní úkol)

Dnes jsi udělal radost Máši. Všechny bonbóny rozložené na talířích správně. Dobrá práce

3. Tělesné cvičení "Čáp"

Čáp, čáp dlouhonohý

Ukaž mi cestu domů.

Dupnout levou nohou

Dupnout pravou nohou.

Opět levou nohou,

Opět pravá noha

Po pravé noze

Po - levá noha

A pak přijdeš domů.

4. Hra "Magická taška" (Obsahuje hračky různé formy)

Kluci, Masha nás přivedla kouzelná taška. co je tam? Podívejme se.

Váňo, vyndej to z pytle. co to je (Míč) Co je to za chlapa? formulář? (kolo)

Káťo, vezmi si hračku. co to je? (krychle) jaký je? formuláře? Náměstí.

Hra několikrát opakován

Kluci, řekněte mi prosím, které geometrické? formuláře mluvili jsme s tebou dnes? (kruh, náměstí, trojúhelník)

Publikace k tématu:

Přehled organizovaných vzdělávacích aktivit o bezpečnosti života ve druhé juniorské skupině „Nebezpečné předměty“ Přehled organizovaných vzdělávacích aktivit o bezpečnosti života v II mladší skupina « Nebezpečné předměty„Není žádným tajemstvím, že je to zavedeno.

Obsah programu: 1. Seznamte děti s předměty, které při nesprávné manipulaci mohou být nebezpečné lidskému životu a zdraví.

Poznámky k lekci o FEMP ve druhé juniorské skupině Poznámky k lekci o FEMP ve druhé juniorské skupině. Cíl: naučit děti porovnávat předměty podle velikosti (velký - malý, dlouhý - krátký).

Poznámky k lekci o FEMP ve druhé juniorské skupině Shrnutí lekce o FEMP ve druhé juniorské skupině Téma: „Medvěd na návštěvě u chlapů“ Priorita vzdělávací obor: poznání (FEMP).

Poznámky k lekci o FEMP ve druhé juniorské skupině Téma: „Velký Malý. Jeden, mnoho, ne jeden.“ (Posílení) Cíle: rozvoj kognitivních zájmů dětí, pozornost.

Poznámky k lekci pro druhou juniorskou skupinu o FEMP Lekční poznámky k FEMP ve 2. juniorské skupině. Cíl: -posílit schopnost odpovědět na otázku "Kolik?" slova „jeden“, „mnoho“, „žádný“.

Hra rozvíjí pozornost, vizuální paměť, abstraktní myšlení dítě, jeho pozorovací a jemné motorické dovednosti ruce Cvičí děti ve schopnosti nacházet předměty podobného tvaru v okolním světě.
Tvorba hry
Vytiskněte níže uvedené karty na barevné tiskárně a nalepte je na silný karton. Stříhejte opatrně podél obrysu. Aby díly vydržely déle, můžete je přelepit průhlednou páskou.

Možnost číslo 1: „Najít pár“
Vyzveme dítě, aby našlo předměty podobného tvaru (například mrkev a uzavřený deštník). Ptáme se, co ještě mají tyto předměty společného (např. při vykopávání mrkve můžete použít rákosku jako lopatu na vyhrabání okopaniny apod.). Můžete dítě požádat, aby seřadilo celou řadu předmětů stejného tvaru (celkem 6 předmětů v jedné řadě).

Možnost číslo 2: „Hádanka“
Na stole je rozloženo několik obrázků (alespoň 10 kusů). Je vybrán vedoucí hry. Začíná popisovat obrázek, který si vybral, a sleduje hrubý nástin příběhu.
Plán příběhu pro popis objektu:
barva
formulář
z čeho je vyrobena
jak to člověk používá
Plán příběhu pro popis živého tvora:
stanoviště
vzhled
co jí
jaký zvuk to vydává
jaké akce a pohyby jsou pro něj charakteristické
Příklad:
– Přál jsem si hnědý předmět, kulatého tvaru se čtyřmi otvory. Může být vyroben z plastu nebo dřeva a používá se v oděvech jako zapínání (Button).

Účastníci hry hádají obrázek, který přednášející uhodl. Kdo správně pojmenuje odpověď, získá tento obrázek jako cenu. Vyhrává ten, kdo získá nejvíce cen.

Možnost č. 3: „Řetěz“
Každý hráč dostane několik karet. Dospělý jako první odloží svůj obrázek a vyzve děti, aby přemýšlely o tom, co k němu lze umístit a proč. To znamená, že dítě hledá jednotící rys mezi předměty (barva, tvar, účel atd.). Vyhrává ten, kdo se jako první zbaví všech karet, které má. Například můžete na kousek melounu položit půlměsíc, protože mají stejný tvar - půlkruhový tvar. A do měsíce můžete dát zeměkoule, protože obě jsou nebeská tělesa atd.

Možnost č. 4: „Hide and Seek“
Jakékoli předměty o jeden vyšší, než je věk dítěte, jsou položeny před dítětem. Pozorně si je prohlédněte a zapamatujte si je. Říkáme: Raz, dva, tři, čtyři, pět - zavřeme oči." Dítě zavře oči, dospělý jeden obrázek odstraní a zbývající přestaví. Říkáme: "Raz, dva, tři - utřete si oči." Dítě otevře oči, požádáme ho, aby hádalo, který obrázek je skrytý. Pokud si dítě s úkolem neví rady, usnadníme mu to: zbylé kartičky nemícháme nebo nefotíme méně. Jako komplikaci změníme umístění obrázků, potom musí dítě odpovědět na otázku "Co se změnilo?"

Možnost č. 5: „Co je navíc?“
Dospělý vybere tři obrázky, z nichž dva mají společnou vlastnost a třetí obrázek by tuto vlastnost mít neměl. Ptáme se na otázku „Který obrázek je zvláštní?“ Proč?" Hru můžete zkomplikovat výběrem karet tak, aby dva nebo každý z obrázků byly nadbytečné. Když se dítě seznámí s pravidly hry, vyzveme ho, aby si samo vymyslelo úkol.

Didaktický úkol. Stejné jako v předchozí hře.

Materiál. Tři objekty trojúhelníkového a obdélníkového tvaru. Každá strana trojúhelníkových objektů je přibližně 3 cm, strany obdélníkových objektů jsou 3 a 4,5 cm Tloušťka objektů je 1,5 cm (obr. 3).

Jak didaktický materiál můžete použít díly ze sady stavebních materiálů, obdélníkové tyče „cihly“ a trojúhelníkové hranoly - „střechy“.

Řízení. Nejprve se před dítě ležící na břiše položí jeden obdélníkový blok. Dospělý sleduje, co dítě udělá s předmětem, který má k dispozici. Poté, co dítě uchopí hračku, dospělý před něj položí další obdélníkový blok. Děti zpravidla okamžitě opustí starou hračku a popadnou novou. Tímto způsobem se před dítě položí další „cihla“.

Hra trvá asi 5 minut a lze ji hrát dvakrát během dne. Za den nebo dva se mezi tři známé tyče umístí jeden trojúhelníkový hranol. Dospělý postupně přidává k předmětům, které má dítě k dispozici, další dva trojúhelníkové předměty.


hranoly a sám si zaznamená, jaké hračky dítě preferuje.

Je dobré, když dítě projeví zájem o navrhovaný materiál, zejména o předměty nové formy.

Dospělý dítě chválí, poplácá ho po hlavě, vezme ho do náruče a usměje se na něj.

Hra se hraje tři až čtyři dny po sobě a po týdenní pauze může miminko opět zaujmout, nyní je však vhodné ji hrát dvakrát až třikrát. Délka hry je cca 5 minut.

/ Ohleduplnost dekorativní panely | (organizovaný S 5-5,5 měsíce)

Didaktický úkol. Obohaťte své dítě o dojmy při pohledu na jasný malebný obrázek.

Materiál. Je použit podnos Zhostovo o rozměrech 40 X 18 cm s obrázky květin (tabulka barev 3).

Řízení. Dospělý umístí vodorovně natřený tác k dobře osvětlené stěně. Dítě leží na břiše ve vzdálenosti 80-100 cm od tácu. V tomto případě je dospělý za dítětem nebo na straně a snaží se nespadnout do zorného pole dítěte a upozorní ho na jasné barvy zobrazené na podnosu Po 2-3 minutách sledování energetických pokusů dítěte aby se dospělý k obrazu přiblížil, položí dlaň na nohy dítěte, čímž vytvoří takový důraz na jógu. Dítě odtlačí nohama dlaň dospělého, přistoupí k podnosu, prohlédne si ho v nové poloze a dotkne se ho rukama.



Poté se dítě znovu položí na břicho ve stejné vzdálenosti od podnosu a dostane příležitost znovu se podívat na jasné květiny, přiblížit se k nim a energicky se odrazit nohama z dlaně dospělého.

Hra trvá 5-7 minut. V tomto případě mohou být panely umístěny buď vodorovně nebo svisle. Důležité je dobré osvětlení

Při pravidelné výměně předmětů, na které se má dívat, zájem dítěte o hru nezmizí na dlouhou dobu. Intervaly několika dnů, po kterých je předmět vnímán dítětem. Jako nové, také zachovat zájem.

V budoucnu, v intervalech jednoho nebo dvou dnů, lze hru hrát po dobu tří až čtyř týdnů. Délka hry je cca 5 minut.

Manipulace s girlandou velkých a malých předmětů (organizováno s 6 měsíce|

Didaktický úkol. Hromadění zrakových a hmatových zkušeností, zlepšování pohybů rukou při uchopování předmětů různých velikostí.


Materiál. Prsteny z dřevěné pyramidy, spojené s inurem tak, že se dva velké a dva malé kroužky protínají (obr. 4). Kroužky jsou upevněny v girlandě ve vzdálenosti 2 cm od sebe. Tato vzdálenost je nezbytná k prozkoumání velikosti a tvaru každého prstenu v girlandě. Uchopením velkých a malých kroužků dítě pokaždé přizpůsobí svou ruku k uchopení v souladu s velikostí předmětu. Těsné spojení částí chrastítek a hraček narušuje jejich tvar.

Řízení. Věnec z kroužků různých velikostí je umístěn před dítětem, ležícím na břiše. Dospělý pozoruje jednání dítěte. Pro uchopení velkého kroužku seshora musí dítě široce otevřít dlaň, zatímco malý kroužek lze uchopit prsty. Při uchopení kroužků ze strany za okraj dítě dělá prsty ještě jemnější pohyb. Někdy může dítě uchopit provázek spojující kroužky prsty.

Nejprve dítě zpravidla plácne otevřenou dlaní po velkém a malém kroužku. Poté, co plácl dlaní na povrch prstenu a aniž by uchopil hračku, opakuje pohyb, přičemž mění pohyb prstů tak, aby dosáhl požadovaného výsledku a uchopil předmět.

Po uchopení jednoho kroužku dítě pohybuje dalšími kroužky v girlandě a přitahováno jimi bere střídavě do rukou velké a malé předměty, přičemž pokaždé přizpůsobí ruku tak, aby uchopila a držela hračky.

Dítě velmi rychle začne přesně navádět ruku na předměty různých velikostí bez předběžných zkušebních pohybů. Při manipulaci s různými předměty se u miminka rozvíjejí pohyby rukou a oka. Pohyby rukou začínají být ovládány zrakem. V důsledku toho se zlepšuje zrak a celková smyslová aktivita dítěte.

Kroužky spojené do girlandy umožňují miminku po určitou dobu jednat samostatně. Stejné předměty, prezentované samostatně, se vyvalují a dítě na ně nemůže vždy dosáhnout.


Rýže. 6

Zájem o ně rapidně klesá. Důležitá je také hmotnost předmětů. Batolata mají poměrně silné ruce, takže k zajištění normálního zatížení svalů jsou nutné těžší dřevěné (spíše než plastové) kroužky.

Pozornost dítěte přitahuje i zvuk hraček. Dítě třese girlandou hraček a poslouchá zvuky. Po převrácení na záda pokračuje dítě v manipulaci s hračkami a nachází je u sebe nebo na jiných místech. Délka hry je od 5 do 10 minut.

Manipulace s girlandou z předmětů různých tvarů (organizováno pomocí 6-7 měsíců)

Didaktický úkol. Hromadění vizuálních zkušeností, zlepšování pohybů rukou při uchopování předmětů různých tvarů.

Materiál. Girlanda z dřevěných předmětů různých tvarů: dvě tyče a dva prsteny. Velikost tyčí: 3X3X1,5 cm; kroužky: průměr 3 cm, tloušťka 1,5 cm Tyče a kroužky jsou spojeny šňůrou do girlandy a jsou od sebe vzdáleny 2 cm (obr. 5).

Girlanda může být také vyrobena z dřevěných kuliček a kostek s otvory ve středu. Barva a velikost objektů jsou stejné.

Řízení. Před dítě ležící na břiše se umístí girlanda z dřevěných předmětů a dá se s ní možnost manipulovat.

Pokud dítě mezi svými hračkami ještě nevidělo předměty ve tvaru čtverce, pak ho s největší pravděpodobností bude zajímat čtvercový blok. Když se poprvé pokusíte zvednout předmět, vaše prsty budou nemotorně klouzat po čtvercovém bloku. Pak si miminko vezme do rukou celou girlandu.

Při sledování akcí dítěte můžete vidět, jak otáčí čtvercový blok ve svých rukou, zkoumá jej a drží rohy prsty obou rukou. Při následných manipulacích se dítě


připraví ruku jinak na uchopení kulatých a hranatých předmětů. Je obtížnější uchopit blok než prsten. Při uchopování čtvercových předmětů dítě rozkládá prsty po stranách čtverce. Při uchopení kulatého předmětu se prsty drží mnohem volněji. Dospělý pravidelně umísťuje girlandu tak, aby tvar předmětů byl viditelný pro dítě a sledoval způsob, jakým je uchopuje.

Girlandy si můžete vyrobit i z malých hraček včetně nejrůznějších chrastítek. Je to soubor vzájemně propojených hraček, který dává dítěti příležitost přijímat různé dojmy, které přispívají k hromadění smyslových zkušeností.

Doba trvání tohoto typu hry je 5-10 minut během každé doby bdění.

Manipulace sud (organizováno od 8 měsíců)

Didaktický úkol. Obohaťte své dítě dojmy. Představit základní způsoby spojování dílů

podrobit.

M a t e r i a l. Chochlomský sud s víkem o výšce 12-14 cm

(tabulka barev 3).

Řízení. Tím, že dítěti ukazuje hlaveň na vzdálenost půl metru, dospělý v něm vyvolává touhu se k novému předmětu přiblížit. Pokud se dítě připlazí k sudu a pokusí se ho vzít z rukou dospělého, neměli byste mu předmět okamžitě dávat. Dospělý, který pevně drží soudek v rukou, poskytuje příležitost uchopit víko a otevřít jej. S největší pravděpodobností se tak stane na druhý nebo třetí pokus. Ale kolik radosti přinese výsledek jeho vlastního jednání dítěti!

Když dítě dostane víko ze sudu, začne ho zkoumat, otáčí ho jedním nebo druhým směrem, pohybuje s ním z ruky do ruky a možná si ho dokonce vtáhne do úst. Pokud dítě upustí kulaté víko, rolováním opět upoutá jeho pozornost a opět sáhne po atraktivním předmětu.

Po krátké manipulaci dítěte s víkem (1-2 minuty) dospělý sud zavře a znovu vyzve dítě, aby jej otevřelo. Miminko otevře víko, může váleček válet a plazit se po něm, když se odkutálí. Dospělý soudek pravidelně zavírá víkem a dává tak dítěti příležitost procvičit si jeho otevírání. Samostatně, bez pomoci dospělého, ji dítě hned nezvládne otevřít. Koneckonců, abyste to udělali, musíte hlaveň správně umístit, držet ji jednou rukou a otevřít ji druhou rukou. Další možnost může nastat, když miminko jednou rukou přitiskne hlaveň k sobě a druhou ji otevře.

Pokud se dítě nesnaží otevřít víko, ale nadšeně kutálí soudek, pak dospělý dvakrát nebo třikrát oddálí uzavřený soudek od dítěte a pevně ho drží v rukou, takže dítěti ponechá pouze příležitost víko sejmout. .


1 hra se považuje za úspěšnou, pokud se dítě dvakrát nebo třikrát podívalo na sud, stočilo ho a sundalo víko. Doba trvání hry je od 5 do 10 minut v průběhu několika dní.

Známost s formou položky [organizovaný< 9 měsíců]

Didaktický úkol. Naučte děti provádět jednoduché akce s předměty s přihlédnutím k jejich tvaru.

Materiál. Kbelík s víkem a malé, snadno uchopitelné předměty různých tvarů a barev; pyramida, kostka, blok (cihla), houba, válec, vejce, koule. Výška kbelíku 10-12 cm; velikost vkládaných položek je 3-5 cm (tabulka barev 4).

Řízení. Dospělý ukazuje dítěti kbelík s víkem a vysvětluje, že v něm něco je. Sejmutím víka odhalíte předměty v kbelíku. Leží v takovém sledu, aby dítě dosáhlo nejprve na stabilnější předměty (kostka, kvádr, pyramida, houba), poté na ty kutálející se (válec, vajíčko, míč).

Dospělý vyzve dítě, aby vložilo ruku do kbelíku a vytáhlo hračku. Dítě vytáhne kostku nebo blok. Dospělý radostně zvolá: „Jaká krásná hračka! Dobrá práce za to, že jste to vytáhli z kýble!“, což v dítěti vyvolalo emocionální reakci.

Poté, co dospělý dal dítěti příležitost podívat se na kostku a hrát si s ní, požádá dítě, aby kostku položilo na stůl, a upozorní na skutečnost, že je stabilní. Pak vám připomene, že v kbelíku jsou další hračky a můžete získat něco jiného.

Při hře dítě položí kostku na cihlu a položí na ni pyramidu nebo houbu. Kulaté a oválné předměty se snaží na sebe pokládat, v praxi se učí, že se nepřekrývají, ale dobře se odvalují.

Když jsou všechny předměty prozkoumány, můžete je dát do kbelíku a ukončit hru. Nejprve to udělá dospělý sám, pak zapojí dítě a pak mu zcela dá iniciativu. Pokud je miminko během lekce pasivní a nejeví chuť hračky odkládat, může dospělý jemně uchopit ručičku dítěte rukou a provést tak všechny potřebné úkony. Je důležité, aby dítě mělo dobrou náladu. Hračku, která se vám obzvlášť líbí, jako je míč, můžete nechat pro samostatnou hru.

Někdy se dítě znovu pokouší získat hračky. V tomto případě se hra opakuje. Celková doba trvání hry by neměla přesáhnout 5-8 minut.

Hra končí vložením všech hraček do kbelíku. Pokud dítě odmítne, dospělý to udělá sám.

Hru lze hrát se stejným materiálem třikrát nebo čtyřikrát. Při částečné nebo úplné obměně hraček to může být zajímavé na delší dobu.


Seznámení s velikostí objektů (organizováno od 10 měsíců!

Didaktický úkol. Naučte děti provádět jednoduché akce s předměty s přihlédnutím k jejich velikosti.

Materiál. Velké a malé kbelíky se sadou různých kostek (čtyři velké a pět malých). Výška velkého kbelíku je 16 cm, malého 10 cm Vel velká kostka- 4,5X4,5X4,5 jíst. malý - 3 X 3 X 3 cm (tabulka barev 5).

Ruko vo det vo. Dospělý ukazuje dítěti velký kbelík s víkem a vysvětluje, že obsahuje hračky. Nabízí otevřít víko a vyndat je. Když jsou akce dokončeny, chválí dítě. Když jsou všechny kostky prozkoumány, dospělý požádá dítě, aby je vložilo do kbelíku a uzavřelo víkem. V případě potřeby pomáhá dokončit úkoly.

Po pochvale dítěte postaví dospělý malý kbelík vedle velkého. Dítě s pomocí dospělého otevře víko a vyjímá předměty jeden po druhém a prohlíží si je. Potom dospělý položí velké kostky na stůl vedle malých a vysvětlí, že hraček je mnoho: velkých i malých.

Společně s dítětem třídí předměty podle velikosti: velké kostky vkládá do velkého kbelíku a zbylé malé kostky dítě samo vkládá do malého kbelíku.

Pokud dítě úkol zaujme, můžete jej zopakovat. V tomto případě mu jsou dány oba kbelíky. Dospělý sleduje, jak miminko otevírá víčka, a v případě potřeby mu pomáhá. Dítě by mělo uspořádat hračky na stole, aniž by je hromadilo na sebe. Dospělý posune malý kbelík směrem k dítěti a nabídne mu, že do něj dá malé kostičky. Po vybrání malých kostek se kbelík uzavře víkem a miminko začne vkládat zbývající velké kostky do velkého kbelíku. Děti ochotně pracují s malými předměty, protože je pohodlnější je brát.

Velké kostky může skládat i dospělý sám a dítě operuje s menšími, pohodlnějšími. V tomto případě dospělý vyzve dítě, aby vybralo malé předměty a vložilo je do malého kbelíku přiblíženého k dítěti.

Po dítěti by nemělo být vyžadováno přesné výběry. různé položky. Stačí, když se naučí při uchopování hraček otevírat dlaň podle jejich velikosti.

Délka hry je 5-10 minut.

Seznamování barva předmět" (organizováno jc 10 měsíců]

Didaktický úkol. Akumulovat v dětech barevné dojmy, upevňovat elementární akce s předměty.

Materiál. Kbelík s víkem, sada drobností červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová, černá



bílé a bílé květy (rajče, pomeranč, citron, okurka, švestka, květ, vajíčko, brouk). Výška kbelíku je 12 cm, velikost vkládacích předmětů je 3-4,5 cm. jejich barva přibližně stejné sytosti (tabulka 6).

Pokyny: Když dospělý ukáže kbelík dítěti, navrhne jej otevřít a podívat se, co tam je.

Dítě sejme víko, vyjme drobné předměty a za pomoci dospělého je položí na stůl tak, aby byly v jeho zorném poli a vzájemně se nepřekrývaly. Dospělý pojmenovává hračky, které dítě vytahuje z kbelíku, a poznamenává, jak jsou krásné.

Předměty jsou umístěny na stole v souladu s barevným schématem: vlevo před dítětem je červené rajče, pak oranžovo-pomeranč, pak žlutý citron, zelená okurka, modrá švestka, fialový květ. Černého brouka a bílé vejce umístí dítě samo.

Poté, co dospělý umožnil dítěti podívat se na hračky, nabídne mu, že je znovu vyzvedne. Po přesunutí kbelíku směrem k dítěti do něj nejprve sám vloží jednu hračku, dítě následuje jeho příkladu. Když jsou všechny hračky shromážděny, kbelík se uzavře víkem. Pokud dítě projeví zájem o předměty, dospělý a dítě zatřesou kbelíkem a smíchají v něm hračky. Miminko opět otevře kyblík, vyndá hračky a položí je na sebe

Dospělý reguluje chování dětí slovy: „otevřít“, „vyndat“, „odložit“, „zavřít“. Je důležité udržet zájem a radostné emoce dítěte tím, že vyjádříte svůj postoj k jeho činům: "Výborně!", "Správně!", "Máte krásnou hračku!"

Cíl je považován za splněný, pokud dítě ochotně vyjímá a vkládá předměty do kbelíku, otevírá a zavírá víko kbelíku, má kladný vztah k pokynům dospělého a projevuje zájem o hračky různých barev. Mnoho dětí může mít selektivní postoj k té či oné barvě. Záleží na jejich předchozích zkušenostech.

Hra trvá 5-8 minut, lze ji opakovat dvakrát za sebou a hrát třikrát nebo čtyřikrát podle zájmu dětí.



Burkozel