Shrnutí lekce o ekologii ve střední skupině „Ekologické přírodopisné hry. Shrnutí "Ekologické hry pro předškolní děti" Plán shrnutí environmentální hry ve skupině seniorů

Abstraktní. Hra – cesta „Jsme ekologové“
(pro děti starších a přípravných školních družin)

Autor: Doshchechnikova Julia Sergeevna,
učitelka, MBDOU "Mateřská škola č. 9 "Zhuravushka" městský obvod Uryupinsk, region Volgograd

Popis materiálu: Do pozornosti dávám hru - cestu "Jsme ekologové" určenou dětem staršího předškolního a předškolního věku. Tento materiál bude užitečný pro učitele vyšších a přípravných skupin. Hra pomůže dětem otestovat své znalosti o přírodě jejich rodné země.

Cíl: upevňování znalostí dětí o přírodě jejich rodné země.
úkoly:
Vzdělávací: Shrnout a upevnit znalosti dětí o povaze jejich rodné země;
Vzdělávací: rozvíjet schopnost dětí jednat společně jako tým;
Vzdělávací: pěstovat k sobě vzájemně zdvořilý postoj.
Materiály a vybavení: plody a semena stromů, semena v pytlích, 2 rybářské pruty a ryby potištěné na kartonu, list papíru Whatman s obrázky řas nalepených na magnetech, noviny, vzdělávací karty „Zvířata“, karty s obrázky květin, karty s trasou , sladké odměny.
Techniky a metody: slovní, hravé, objasnění.

Průběh lekce:

Ahoj lidi! Dnes si uděláme výlet do fascinující svět příroda. K tomu potřebujeme dva příkazy. Jeden tým jsou dívky: název jejich týmu je Umnichki, druhý tým jsou chlapci - s názvem Udaltsy.
Odcházíme!

1. Stanice Semennaya je naše první stanice.
Hra "Ovoce a semena".
Před týmy leží hrací plochy a ovoce a semena stromů musí týmy umístit plody a semena správně na svá místa.
Materiály a vybavení: hřiště, na kterém jsou buňky se jmény a obrázky stromů, semen a plodů rostlin.

Hra "Semena v sáčku"
Týmy dostanou sáčky se semeny, aniž by se do nich dívaly, musí určit, o jaký druh semen se jedná.
Materiály a vybavení: sáčky se semeny.

2. A náš vlak se blíží do stanice Rechnaya
Hra "Rybaření"
Pravidla hry: Kdo rychleji vyloví všechny ryby z jezera. Tři lidé z každého týmu. Tým, který chytí nejvíce ryb v týmovém skóre, vyhrává. Jeden člověk z každého týmu je na hřišti ve stejnou dobu. Po ulovení ryby hráči počítají - výsledek je zaznamenán a ryba je vypuštěna na hrací pole. Druhý účastník začíná „Rybařit“. Po projetí všech tří účastníků se provede celkové sčítání nasbíraných ryb.
Materiály a vybavení: 2 rybářské pruty s magnety a sada papírových rybiček je připevněna na konec každé rybky. Hrací pole se skládá z jezera o velikosti Whatmana s oblastmi „Řasy“, na jejichž zadní straně jsou velké magnety, které přitahují rybářské pruty (simulující situaci „rybářského prutu zapleteného do řas“.

3. Další stanice “Gornaya”
Hra "Alpská skluzavka"
Pravidla hry: týmy dostanou noviny
Vaším úkolem je postavit z těchto novin za minutu nejvyšší horu, kterou můžete roztrhat, rozdrtit nebo úplně postavit.
Materiály a vybavení: noviny

4. Zoologická stanice
Hra "Krokodýl"
Účel hry: Ukažte pomocí gest, které zvíře je na kartách vyobrazeno.
Pravidla: Hráči sedí před přednášejícím (vysvětlujícím). Řidič vezme kartu s obrázkem zvířete a ukáže ji pomocí gest a mimiky, ale nelze vydat ani hlásku, pouze gesta.
Materiály a vybavení: vzdělávací karty pro hry.

5. Stanice "Cvetochnaja"
Karty s obrázky květin jsou ukryty ve skupině nebo území, děti je potřebují najít a pojmenovat květiny, které našly. Vyhrává tým, který najde a pojmenuje nejvíce barev.
Materiály a vybavení: karty s obrázky květin.

6. A konečně poslední stanice “Turistheskaya”
Hra "Najdi poklad"
Každý tým dostane mapu s vyznačením cesty k pokladu. Sladké ceny jsou uvízlé na určitých místech. Postupujte podle pokynů a vyhledejte cenu.
Materiály a vybavení: karty tras, sladké odměny.

Prezentace výsledků, ocenění vítězů.

Předškolní věk je důležitou etapou ve vývoji ekologické kultury jedince. Ekologické hry přispívají nejen k získávání znalostí o přírodních předmětech a jevech, ale rozvíjejí také dovednosti šetrného a nedestruktivního zacházení s prostředím.

Při hře se děti učí milovat, učit se, milovat a množit se.

Nabízené hry obsahují zajímavá fakta o životě zvířat a rostlin, hádanky a složité otázky o přírodě a podporují rozvoj zvědavosti.

Míčová hra "Já vím..."

Cíl: Rozvinout schopnost pojmenovat několik objektů stejného typu.

Rozvinout schopnost kombinovat objekty na základě společných vlastností.

Herní akce:

Děti stojí v kruhu s vedoucím s míčem uprostřed. Přednášející hází míčem a pojmenovává třídu přírodních objektů (ptáci, stromy, květiny, zvířata, rostliny, hmyz, ryby). Dítě, které chytlo míč, řekne: „Znám 5 názvů květin“ a vyjmenuje je (například heřmánek, chrpa, pampeliška, jetel, kaše) a vrátí míč vedoucímu. Vedoucí hodí míč druhému dítěti a řekne: „Ptáci“ a tak dále.

"Ptáci, ryby, zvířata"

Cíl: Trénovat děti ve schopnosti pojmenovat předmět určité skupiny předmětů.

Herní akce:

Moderátor hodí míček dítěti a řekne slovo „ptáci“. Dítě, které chytí míč, musí zvednout konkrétní koncept, například „vrabec“, a hodit míč zpět. Další dítě musí ptáčka pojmenovat, ale nesmí se opakovat. Hra se hraje podobným způsobem se slovy „zvířata“ a „ryby“.

"Hádej, co máš v ruce"

Cíl: Poznejte zeleninu, ovoce a bobule hmatem.

Herní akce:

Děti stojí v kruhu s rukama za zády. Učitel vkládá dětem do rukou modely zeleniny, bobulí a ovoce. Děti musí hádat. Učitel ukáže například hrušku a požádá, aby určil, kdo má stejný předmět (ovoce, zelenina, bobule).

"Hádej, který pták zpívá?"

Cíl: Schopnost identifikovat volání ptáků ze zvukových nahrávek.

Určete, který pták zpívá a jak zpívá (jemně, zvučně, melodicky, hlasitě, tiše, pronikavě atd.).

Pěstujte zájem a pečlivý přístup k ptákům.

Herní akce:

Učitel nabízí poslech nahrávky ptačích hlasů. Musíme určit, který pták zpívá. Jak můžete podle jeho hlasu určit, který pták zpívá a jak. Vyzvěte děti, aby si procvičily vyslovování zvuků ptačích zpěvů. Hra využívá disk s nahrávkami ptačích hlasů.

"Rostliny lesa, zahrady, zeleninové zahrady"

Cíl: Rozšiřte znalosti dětí o rostlinách v lese, zahradě a zeleninové zahradě.

Herní akce: podobná hře „Já vím...“

"Zahrada - zeleninová zahrada"

Cíl: Upevnit znalosti dětí o tom, co roste na zahradě nebo zeleninové zahradě.

Rozvíjet dětskou paměť a pozornost.

Herní akce:

Učitel přináší košík zeleniny a ovoce.

Děti, omylem jsem si spletla zeleninu a ovoce. Pomozte mi prosím. Děti při hře shrnují předměty do jednoho slova a určují místo, kde roste zelenina a ovoce.

"Co je to?"

Cíl: Cvičte děti ve schopnosti hádat živé nebo neživé předměty příroda.

Popište vlastnosti předmětů.

Herní akce:

Učitel nebo přednášející uhodne živou nebo neživou přírodu a začne vypisovat její znaky a děti musí daný předmět uhodnout.

"Složité otázky"

Cíl: Rozvíjejte inteligenci a vynalézavost.

Herní akce:

Učitel čte hádanku:

Vyrostly čtyři břízy.

Na každé bříze -

Čtyři velké větve,

Na každé velké větvi -

Každá čtyři malé větve

Na každé malé větvi -

Každé čtyři jablka.

Kolik je celkem jablek?

"Létá, plave, běhá"

Cíl: Znázorněte způsob, jakým se objekt pohybuje.

Herní akce:

Přednášející pojmenuje nebo ukáže dětem předmět živé přírody a vyzve děti, aby znázornily způsob pohybu tohoto předmětu. Když například děti slyší slovo „medvěd“, začnou napodobovat chůzi jako medvěd; „straky“ děti začnou mávat rukama a tak dále.

"Migrace ptáků"

Cíl: Poznat a pojmenovat zimující a stěhovavé ptáky.

Posílit koncept „přezimování“ a „stěhování“.

Herní akce:

Na stole jsou rozloženy obrázky ptáků. Každý účastník hry se vyfotí a „promění“ v určitého ptáka. Dítě říká: "Jsem vrána!", "Jsem vrabec!", "Jsem jeřáb!", "Jsem kukačka!" a tak dále. Na signál vedoucího: „Raz, dva, tři, leť k sobě!“, děti, které mají obrázky zobrazující zimující ptáky, běží ke konvenčnímu obrázku (zimní krajina), ostatní děti, které mají obrázky zobrazující stěhovavé ptáky, běží k jinému podmíněnému znamení ( jarní krajina). Můžete hrát vícekrát, děti musí fotit různé obrázky.

“Podobné – ne stejné”

Cíl: Rozvíjet u dětí schopnost abstrahovat, zobecňovat, zvýrazňovat předměty,

Podobné v některých vlastnostech a odlišné v jiných, porovnávat, porovnávat objekty nebo obrázky.

Herní akce:

Hra využívá herní obrazovka se třemi „okny - štěrbinami“, do kterých se vkládají pásky symboly vlastnosti; stuhy - proužky s označením vlastností předmětů. Do prvního a třetího „okna“ jsou vloženy pruhy zobrazující objekty a do druhého pruh označující vlastnosti.

Možnosti mohou být různé:

1 možnost: Dítě je požádáno, aby nainstalovalo „obrazovku“ tak, aby první a třetí okno obsahovalo objekty, které mají vlastnost uvedenou ve druhém „okně“.

V počáteční fázi zvládnutí hry je vlastnost nastavena dospělými, poté si děti mohou samostatně nastavit funkci, která se jim líbí. Například první „okno“ je jablko, druhé „okno“ je kruh, třetí „okno“ je míč.

Možnost 2: Jeden potomek nainstaluje první „okno“, druhý potomek vybere a nastaví vlastnost, kterou mají data, třetí potomek musí vybrat objekt, který se hodí do prvního a druhého „okna“. Za každou správnou volbu dostávají děti čip. Po prvním kole si děti vymění místa.

Možnost 3: používané v závěrečných fázích vývoje. Můžete si hrát s velkou skupinou dětí. Dítě se ptá na „hádanku“ – v prvním a třetím „okně“ seřadí obrázky, které mají společnou vlastnost, zatímco druhé „okénko“ je skryté. Ostatní děti hádají, jak jsou si zobrazené předměty podobné. Dítě, které správně pojmenuje společný majetek, získá právo otevřít druhé „okno“ nebo vytvořit novou „hádanku“.

"Kdo kde bydlí?"

Cíl: Určete stanoviště zvířete, správně určete místo „domova“ objektu.

Herní akce:

Učitel má obrázky s obrázky zvířat a děti mají obrázky stanovišť různých zvířat (díra, dutina, doupě, řeka, hnízdo atd.).

"roční období"

Cíl: Formovat u dětí představy o ročních obdobích a závislosti živé přírody na sezónních změnách probíhajících v neživé přírodě.

Herní akce:

Učitel říká dětem, že roční období se neustále mění. Děti postupně pojmenovávají roční období a charakteristické rysy.

Učitel ukazuje obrázky zobrazující roční období a obrázky předmětů, které procházejí různými změnami, například bílý zajíc - zima; rozkvetlá sněženka znamená jaro, zralé jahody léto a tak dále. Děti musí vysvětlit obsah obrázku.

"Otázka - odpověď"

Cíl: Rozvíjet schopnost odpovídat na položené otázky.

Ukažte vynalézavost a inteligenci.

Herní akce:

Učitel klade otázky a děti odpovídají

otázky:

1.Proč se člověk ohlíží zpět? (protože vzadu na hlavě nemá oči).

2. Proč kočka běhá? (neumí létat).

3.Jakým hřebenem můžete česat hlavu? (kohout).

4. Kolik vajec můžete sníst na lačný žaludek? (jedna věc: po té první už žádný půst nebude).

5. Proč husa plave? (ze břehu).

6. Jak se dostaneš do nebe? (s pohledem).

7.Po čem pes běhá? (na zemi).

8.Z čeho můžete vidět oči zavřené? (sen).

9. Bez čeho neumíš upéct chleba? (žádná kůra).

10. Proč je jazyk v ústech? (za zuby)

11. Kdo má klobouk bez hlavy, nohu bez boty? (na houbě).

"Květiny" (venkovní hra)

Cíl: Pojmenujte a určete květiny.

Pěstovat lásku a schopnost obdivovat jejich krásu.

Herní akce:

Děti si pamatují zahradní a lesní květiny a porovnávají je.

Každý účastník hry si vybere květinový emblém pro sebe. Každé dítě má svůj obrázek. Několik dětí nemůže mít stejné jméno.

Losem zahájí hru vybraná květina, například chrpa.

Pojmenuje květinu, například vlčí mák nebo růži. Poppy běží a chrpa ho dohoní. Když vlčímu máku hrozí chycení, pojmenuje nějakou další květinu účastnící se hry. Jmenovaný květ utíká.

Ulovená květina změní svůj název a je opět zařazena do hry. Vyhrává ten, kdo nebyl nikdy chycen.

"puzzle"

Cíl: Rozšiřte znalosti dětí o světě zvířat a rostlin.

Podporujte schopnost myslet a vyvozovat závěry.

Pěstujte si přátelský vztah ke zvířatům a rostlinám.

Herní akce:

Učitel nebo trénované dítě klade problémy - hádanky:

1. Šest vrabců sedí na záhonku, přiletělo k nim dalších pět. Kočka se přikradla a popadla jednoho vrabce. Kolik vrabců zbývá?

2. Pár koní uběhl 40 km. Kolik kilometrů uběhl každý kůň?

3. Na mýtině rostly zahradní květiny: sedmikrásky, chrpy, růže, jetel, fialka. Tanya utrhla všechny 1 růži, 2 jetele, 3 sedmikrásky. Kolik květin má Tanya ve své kytici? (určete zahradní a lesní květiny, počítejte pouze lesní květiny).

4. Ve váze je ovoce: banány, pomeranče, jablka, rajčata, okurky, citrony. Kolik ovoce je ve váze?

5. Na záhonu rostla šťavnatá, chutná jablka a mandarinky, zralé třešně a lilky. Kolik zeleniny vyrostlo na zahradě?

"Zjistit z inzerátů"

Cíl: Pokračovat v představování charakteristik zvířat a ptáků ( vzhled, chování, stanoviště)

Rozvíjejte logické myšlení.

Herní akce:

Učitel vyzve děti ke hře. Vysvětluje pravidla hry, musíte pozorně poslouchat oznámení a hádat, o koho jde (zvíře nebo pták), říká oznámení. Ten, kdo uhodl správně, získá žeton a výsledek se na konci hry sečte.

1. Přijďte mě navštívit! Nemám adresu. Vždy nosím svůj dům na sobě.

2. Přátelé! Kdo potřebuje jehly, kontaktujte mě.

3. Unavený plazením! Chci vzlétnout. Kdo půjčí křídla?

4. Pomohu všem, jejichž budík je rozbitý?

5. Prosím, vzbuď mě na jaře. Raději pojď s medem.

6. Chci si postavit hnízdo. Půjčuj, dej prachy a peří.

7. Bylo pro mě velmi nudné výt na měsíc sám. Kdo mi bude dělat společnost?

8. Tomu, kdo najde můj ocas! Nechte si to na památku. Úspěšně pěstuji nový!

9. Čekal jsem na přítele 150 let! Postava je pozitivní. Má to jen jednu nevýhodu – pomalost.

10. Všichni, všichni, všichni! Kdo potřebuje rohy? Kontaktujte mě jednou ročně.

11. Učím všechny vědy! Během chvilky proměním kuřátka v ptáky. Vezměte prosím na vědomí, že kurzy vedu v noci.

12. Mohu pomoci laskavým, ale osamělým ptákům najít rodinné štěstí! Vylíhni moje kuřátka! Nikdy jsem nezažila mateřské city a nikdy nezažiju. Přeji vám štěstí v osobním životě. Kukačka!

13. Jsem nejkouzelnější a nejpřitažlivější! Oklamu každého, koho chcete oklamat. Vzhledem k tomu všemu vás žádám, abyste mě nazývali křestním jménem a patronymem. Už jí neříkej Patrikeevno!

"Kde dozrává?"

Cíl: Procvičit schopnost využívat znalosti o rostlinách, porovnávat plody stromu s jeho listy.

Herní akce:

Na flanelografu jsou rozmístěny dvě větve: na jedné - plody a listy jedné rostliny (jabloň), na druhé - plody a listy rostlin. (Například listy angreštu a plody hrušek). Moderátor se ptá: "Které ovoce dozrává a které ne?" Děti opravují chyby, kterých se dopustily při kreslení.

"Pošťák přinesl dopis"

Cíl: Rozvíjet schopnost popisovat předměty a rozpoznávat je popisem.

Herní akce:

Učitel přinese ke skupině krabici a řekne, že pošťák přinesl balíček. Balení obsahuje různé druhy zeleniny a ovoce. Děti vyndávají balíčky z krabice, nahlížejí do nich a popisují, co jim pošťák přinesl. Ostatní děti hádají.

"Pták"

Cíl: Poznejte stromy podle listů.

Naučte děti chovat se ve hře správně: nenaznačujte si navzájem, nepřerušujte své vrstevníky.

Herní akce:

Před zahájením hry si děti pamatují různé stromy, porovnávají je podle tvaru a velikosti listů.

Před hrou si děti musí vybrat fantoma pro sebe - jakoukoli maličkost, hračku. Hráči se posadí a vyberou si sběratele propadnutí. Posadí se doprostřed kruhu a rozdá ostatním hráčům názvy stromů (dub, javor, lípa atd.) a děti si vezmou a navléknou věnec z listí. Každý si musí zapamatovat své jméno. Výběrčí propadnutí říká: "Přiletěl pták a posadil se na dub." Dub by měl odpovědět: "Nebyl jsem na dubu, letěl jsem na strom." Strom pojmenuje další strom a tak dále. Kdo nestihne, propadá. Na konci hry jsou propady vykoupeny.

"Sněhová koule"

Cíl: Rozšiřte znalosti dětí o stěhovavých ptácích.“

Rozvíjet pozornost a pozorovací schopnosti.

Herní akce:

Moderátorka ukazuje obrázek stěhovavého ptáka.

Děti se dívají na obrázek a postupně o něm mluví: první dítě - první věta, druhé dítě - předchozí věta a jeho vlastní, třetí dítě - zopakuje dvě předchozí a přidá vlastní. Například: "Věž je stěhovavý pták." – „Věž je stěhovavý pták. Je velký a černý." – „Věž je stěhovavý pták. Je velký a černý. Jejich stanoviště se nazývá hnízdiště,“ a tak dále.

"Koho máme čím léčit?"

Cíl: Vědět, co jedí zvířata a ptáci.

Herní akce:

Vedoucí hodí dětem míč a pojmenuje předmět (zvíře, ptáček) a děti odpoví a vrátí míč vedoucímu. Například vrabec - drobky a semena; sýkorka - sádlo; kráva - seno; králík - mrkev; kočka - myš, mléko; veverka – šiška, bobule a tak dále.

Hra "Dobré - Špatné"

Cíl: Zlepšit znalosti dětí o jevech živé i neživé přírody, zvířatech a rostlinách.

Herní akce:

Učitel nebo vychovatel nabízí dětem různé situace a děti dělají závěry, například: „Jasný slunečný den na podzim - je dobrý nebo špatný?“, „Všichni vlci zmizeli v lese - je to dobré nebo špatné ?“, „Prší každý den – je to špatné nebo špatné?“, „Zasněžená zima – je dobrá nebo špatná?“, „Všechny stromy jsou zelené – je to dobré nebo špatné?“, „A spousta květin v naší zahradě - je to špatné nebo dobré?", "Babička ve vesnici má krávu - je to dobré nebo špatné?", "Všichni ptáci na zemi zmizeli - je to špatné nebo dobré?" a tak dále.

"Kdo je po kom?"

Cíl: Ukažte dětem, že v přírodě je vše vzájemně propojeno.

I nadále dětem vštěpujte starostlivý přístup ke všem zvířatům.

Herní akce:

Učitel vyzve volané dítě, aby spojilo stuhou všechna zvířata, která se navzájem loví. Ostatní děti také pomáhají najít správné obrázky zvířat. Můžete navrhnout začít hru s rostlinou, žábou nebo komárem.

"Každému jeho místo"

Cíl: Rozvíjet u dětí schopnost používat schematické obrazy zobecňujících pojmů.

Rozvíjet samostatnost a schopnost logického myšlení.

Herní akce:

Učitel rozdá každému dítěti jednu kartu (stejného typu). Poté postupně rozdá každému dítěti jeden obrázek. Děti, které obdrží obrázek, jej musí umístit pod schematické znázornění konceptu, ke kterému se obrázek na tomto obrázku hodí. Když jsou všechny obrázky roztříděné, děti zkontrolují správnost svého jednání a jednání svých vrstevníků.

Děti musí samostatně zkontrolovat, zda byl úkol splněn správně, a vysvětlit, proč to tak udělaly.

„The Falcon and the Fox“ (venkovní hra)

Cíl: Rozšiřte znalosti dětí o volně žijících zvířatech a dravcích.

Schopnost rychle jednat na signál od vůdce.

Herní akce:

Učitel vyzve děti, aby si zahrály hru „Sokol a liška“. Ukazuje obrázek sokola a mluví o tom, kde tento pták žije a jak se chová.

Pamatujte na zvyky lišky.

Vyberte si „sokola“ a lišku podle přání dětí nebo použijte říkanky pro počítání.

Zbytek dětí jsou „sokolové“. Sokol učí své sokoly létat. Snadno běží různými směry a zároveň dělá letmé pohyby rukama. Hejno sokolích mláďat běží za sokolem a přesně opakuje jeho pohyby. V této době náhle z nory vyskočí liška.

Sokoli si rychle dřepnou, aby si jich liška nevšimla.

Vzhled lišky je určen signálem vůdce. Liška chytá ty, kteří si nestihli sednout.

"Co se stane, když...?"

Cíl: Vědět, co dělat pro ochranu, zachování a zvýšení příroda.

Rozvíjet schopnost vyvozovat závěry a závěry.

Herní akce:

Učitel nastaví situaci k diskusi s dětmi, ze které děti dojdou k závěru, že je třeba zachovat smysl pro proporce a chránit přírodu. Například: co se stane, když jeden chlapec hodí plechovku od koly do řeky? Co takhle dva? Co takhle tři? Je tam hodně kluků? Co se stane, když si jedna rodina ve volný den přinese z lesa náruč sněženek? Dvě rodiny? Pět? Co se stane, když auto jednoho řidiče vypouští hodně výfukových plynů? Tři auta? Polovina městských řidičů? Co se stane, když jeden člověk v lese zapne magnetofon na plný výkon? Skupina turistů? Všichni rekreanti v lese? (Podobně - o požáru, o zlomené větvi, o chyceném motýlovi, o zničeném hnízdě a tak dále).

Literatura

1. Voronkevič O.A. Vítejte v ekologii! Petrohrad „Childhood-Press“, 2003.

2. Gor’kova L. G., Kochergina A. V., Obukhova L. A. Scénáře lekcí pro environmentální výchova předškoláci. M.: "Vako", 2007.

3. Kondratyeva N.N. "My". Program ekologické výchovy dětí, 2004.

4. Makhaneva M.D. Ekologický vývoj předškolních a mladších dětí školního věku. M.: Arkti, 2004.

úkoly:

  • Zvládnutí akce konstrukce modelu odrážejícího vztah mezi rostlinami a životními podmínkami (například akvárium).
  • Rozvíjet kognitivní činnost dětí v procesu utváření představ o vodní ploše a jejích obyvatelích, rozvíjet se kreativní představivost a komunikace během hry.
  • Podporujte odpovědnost za životní prostředí podle zásady „neškodit“.

Materiál a výbava: Mikro bazén. obrázky s vodními rostlinami (bílá lilie, žlutý leknín, šípek, okřehek, rákos), karty - schémata, akvárium, postavička Vodyanoy (dospělý), laboratorní sklo, filtry (vata, látka, gáza), nálevky, bílé pláště pro děti i dospělé.

Průběh lekce

Děti vstoupí do environmentálního sálu a Vodyanoy vyjde na setkání a zpívá:

„Jsem mořský muž, jsem mořský muž
Nikdo se se mnou nebaví..."

Voss: Kluci, spřátelíme se s Vodyany a zjistíme, proč se s ním nikdo nestýká.

Voda - oh: Neměl bys se mě bát, protože ve vodě je tolik zajímavých věcí!

Voss: Abychom Vodjany lépe poznali, zahrajme si s ním hru...

Vod - oh: Eh, počkej, počkej, zahrajeme si moji hru s názvem "Znalci přírody."

(Mořan vyzve děti, aby šly k rybníku a podívaly se, kdo v něm žije.)

Děti: Mluví o vodních rostlinách.

Voda – oh: Co je pro tyto rostliny nejdůležitější?

Děti: Voda je jejich domovem, kde není voda, nejsou takové rostliny. A pro vodní rostliny je nejdůležitější voda, půda a světlo.

Vod - oh: Řekni mi odpověď.

Děti: Vysílání konvenční znaky na flanelografu.

Vod - oh: Chválí děti.

Vos: Vodyanoy, a máme také nádrže, ale jsou menší než vaše.

Kluci, ukažte je Vodyanoyovi.

Děti: Pojď s námi, Vodyanoy, a uvidíš, jací jsou.

(Vhodné pro akvária).

Voda - oh: Proč mají rostliny, protože ryby je málokdy jedí a bez nich je více místa?

Voss: Kluci, řekněte mi, jsou v akváriu potřeba rostliny?

Děti: Samozřejmě, že jsou potřeba, rostliny čistí vodu, dělají ji průhlednou, rostliny jsou potravou a domovem.

Voss: Kluci, zveřejněte nezapomenutelný diagram, aby si Vodyanoy zapamatoval, že rostliny jsou přátelé s vodou.

Vod - oh: Mám to, chlapi, chápu to!

Voss: Eh, Vodyanoyi, počkej, to není všechno, protože nejsi jediný, kdo žije ve vodě. Kluci, kdo ještě žije s Vodyanoyem?

Děti: Ryby, raci, šneci, vaši přátelé pijavice a žáby.

Voss: Kluci, pošlete o nich Vodyanoyovi nákres, aby si to zapamatoval.

Děti: Rozložte nákres, zvířata se kamarádí s vodou.

Rostliny jsou přátelé se zvířaty.

Voss: Vodyanoyi, přišel jsi na diagramy?

Vod-noy: Je jich tolik...

Voss: Děti, můžeme Vodyanoyovi pomoci?

Děti: Pomozme!

Voss: Jakou barvu použijeme k označení nádrže Vodyanoy?

Děti: Modrá, modrá.

Voda: Proč?

Děti: Když je hodně vody, jeví se modrá.

Voss: Kluci, ukažte Vodianovi schéma toho, jak se rostliny, zvířata a voda navzájem přátelí.

Děti: Rozložte schéma.

Vod-noy: No, teď už všemu rozumím.

Kluci, proč si myslíte, že jsem tak zelený, zakalený, neprůhledný, ale ve vašem akváriu je čisto, všechno je vidět?

Voss: Kluci, něco se stalo v nádrži Vodyanoy.

Děti: Byli to lidé, kteří nádrž znečistili.

Voss: Nádrž je nemocná. Ukažte na obrázku, co se stalo s nádrží.

Děti: Rozložte schéma a vysvětlete.

Voda je špinavá, rostliny zmizely, zvířata zemřela.

Vos: To je problém, jak se s tímto problémem vyrovnat a pomoci Vodjanům?

Děti: Musíme vyčistit vodu.

Voss: Zvládneš to?

Děti: Zkusíme to.

Voss: Kluci, pojďme do naší laboratoře a vyčistíme vodu.

(Děti a učitel přijdou ke stolu s laboratorním vybavením, obléknou si bílé pláště a provedou pokus o čištění vody).

Voss: Podívejme se, co máme.

(Učitel ukazuje nádobu s vyčištěnou vodou).

Dá se v takové vodě žít?

Děti: Ano, můžete.

Voss: Díky vašemu úsilí a úsilí se rybník vyčistil, on se vzpamatoval.

Kluci, zveřejněte schéma animované nádrže.

Děti: Rozložte schéma.

(Mořan přichází)

Vod - oh: Takhle jsem se stal krásným. Můj rybník se vyčistil.

Děti: Dávají Vodyanoyovi „kapky vody“.

Vod - oh: Děkuji vám a jsem smutný.

Voss: Vodyanoy, co je s tebou, jsi smutný? co se děje?

Děti: Venku je zima, jeho přítelkyně jsou pijavice a spí žáby.

Voss: Musíme rozveselit Vodyanoye.

Děti: Tancuj s námi, Vodyanoy!

(Děti a Vodyany tančí).

Vod - oh: Kluci, mluvil jsem s vámi, bavil se a dostal tak obrovský náboj živosti, že mi vydrží až do jara. A chci ti dát dárky. (Dává dárky).

Sestavil: Pedagog přípravná skupina № 5

Téma: "Lásko, važ si své rodné země." "22. dubna je Den Země."

Cíl: Prohloubit environmentální znalosti dětí, vštípit jim humánní vztah k přírodě, smysl pro zodpovědnost za veškerý život na Zemi. Postarejte se o naši planetu.

Vzdělávací cíle.

1. Zapojte děti do nejrůznějších aktivit v přírodě a její ochraně.

2. Zajistit kontinuitu environmentální výchovy v systému: předškolní výchovná instituce - rodina.

3. Rozvíjet u dětí znalosti norem chování v přirozeném prostředí a chuť je dodržovat při praktických činnostech i v běžném životě.

4. Zapojit děti do veškeré možné účasti na zachování a ochraně jejich původní přírody.

Vývojové úkoly.

Rozvíjet:

Děti mají ekologické myšlení, schopnost chápat důsledky svého jednání ve vztahu k životnímu prostředí;

Estetické, občanské cítění a vysoké mravní vlastnosti;

Schopnost vidět krásu původní přírody a obdivovat ji.

Výchovné úkoly

Vychovat:

1. pečlivý přístup k přírodě, přírodnímu dědictví původní země.

2. Dopřejte dětem radost z účasti na společné dovolené a společné práci.

Účastníci: děti přípravné skupiny, učitelé, tělesná. instruktor, hudební režisér, rodiče.

Očekávaný výsledek:

Zvyšování úrovně environmentálního povědomí;

Demonstrace odpovědného a humánního přístupu k životnímu prostředí a přírodě rodné země;

Pochopit vztahy v přírodě a místo člověka v nich.

Formování připravenosti dětí samostatně řešit problémy environmentálního významu v různých situacích;

Schopnost vyjádřit svůj vlastní názor, analyzovat, rychle reagovat na to, co se děje, a poskytnout veškerou možnou pomoc;

Osvojení znalostí o ekologii původní země;

Rozšíření znalostí dětí o pravidlech chování v přírodě;

Formace založená na duchovním, environmentálním, morálním a osobním postoji k realitě.

vychovatel: Dobré odpoledne, obyvatelé krásné modré planety! Dnes máme svátek - 22. dubna - Mezinárodní den Země - svátek čisté vody, země a vzduchu.

(Při čtení poezie je v rukou velká koule ve tvaru planety.)

Aby lidé mohli žít v míru

Slavíme Den Země!

Nechte naši planetu kvést,

Nechte každý den ozdobit

A zpěv ptáků a zvuk řek,

A ať si ten člověk vzpomene -

Země, máme jen jednu!

Je nám dáno na celý život!

Zazní signál SOS (mimozemská hudba, zvuky vesmíru).

Země: „SOS, SOS, SOS!!! Já jsem Země, já jsem Země, vysílám nouzový signál! Život a zdraví pozemšťanů jsou v ohrožení! Kluci, žádám vás o pomoc! K provedení záchranné akce vám posílám mapu s podrobným akčním plánem!

(V šatně se objeví meteorit se zvukem, objeví se kus mapy a balíček s obtisky pro každý tým.)

vychovatel: Kluci, hele, dostali jsme jen část mapy, na které je u každého týmu šipka se začátkem trasy a různobarevné stužky. Naším úkolem je rozdělit se do týmů a začít hledat zbývající části mapy. (Děti jsou rozděleny do 4 týmů)

vychovatel: Na cestě budete potřebovat znalosti a vynalézavost, přátelství a vynalézavost, rychlost a přesnost při plnění úkolů. Jako při každé túře si musíte navzájem pomáhat. Jednejte spolu, bavte se a štěstí vás bude provázet.

No, chlapi, začneme! Vpřed!

vychovatel: Podívejte, je tam šipka, která nás vede dolů.

(Šipka mezi 1. a 2. patrem. Na skříni v šatně je obálka s dopisním zadáním).

Kapitáni týmů musí dát písmena do slova a spojit je dohromady.

Hra:"Seberte slovo" TKANINA

vychovatel: Dobrá práce! Splnili jsme úkol, přečteme si, jaké slovo jsme dostali a co může znamenat.

(Děti společně čtou a vyjadřují své odhady).

vychovatel: Souhlasí všichni s tím, že je nutné se obléknout? Pak jdeme ven.

Hra: Kdo se rychleji oblékne?

vychovatel:(dává pokyny) Oblékejte se rychle, tiše, šetřete čas. Čí tým se oblékne nejrychleji, bude vedoucí.

Kdo vyhraje, dostane žeton.

vychovatel: Jsou všichni připraveni pokračovat ve své cestě? Pak jdeme dál, šipka ukazuje, že musíme jít ven na stadion.

(Na ulici zní hudba, která zve děti, aby se zahřály.)

Warm-up – Flash mob zobrazující píseň „Don’t Drop the Ball“. Nebo "Dejme zeměkouli dětem." V tanci je země a látka.

Přejděte do sekce skupiny č. __.

Šipka vede na „oživený“ strom. Pod ním najdeme obálku s úkolem „Oživte strom“

(Seberte kódové slovo z písmen, která se nacházejí v květinách)

Tým 1 – slovo L Y B I

Tým 2 - C E N I

Tým 3 - S V O Y

Tým 4 – KRAY

Fráze – „Lásko, važ si své země“ (jedno slovo pro každý tým)

(Květinová slova jsou připojena ke stromu)

Moderátor: Výborně! Úkol je splněn, druhá část mapy nalezena!

Přechod do sekce juniorské skupiny.

Blíží se k webu mladší skupina. Na místě jsou ptáci míru). Zadání pro rodiče, aby si doma vyrobili jednoho holuba. (předem)

Úkol 1. „Hádej“ (na holubech jsou hádanky o ptácích)

Úkol 2: „Pojmenuj pohádku“

(vyjmenujte pohádku, kde se v zápletce vyskytují ptáci, každý tým pojmenuje jednu pohádku)

Pedagog: Takže jdeme podle mapy a před námi je les! Abychom se dostali do lesa, musíme splnit úkoly.

Přechod do sekce střední skupiny.

FízminutkaHra: "Zvířecí stezka"

5 kroků - zajíci, 3 kroky - medvíďata, 4 kroky - jako liška, 7 kroků - vlčata. (Děti napodobují pohyby zvířat).

Na webu střední skupiny je plakát s obrázkem „Zachraňte les“

Pravidla chování v lese.

Pokud je pravda, co říkám, tleskněte, pokud ne, dupněte.

Nelámejte větve, netrhejte listy nadarmo.

Natrhejte květiny a uplete je do věnců.

Dělejte hluk, křičte, vyjte.

Uklidněte les hlasitou písní.

Žáby, housenky, hady je třeba vyhnat z lesa.

Abyste poznali tajemství lesa, snažte se nedělat hluk.

Les potřebuje všechna zvířata a rostliny.

Vezměte si s sebou do lesa sekeru: tam můžete zapálit.

Nevyhazujte odpadky do lesa, ukliďte si po sobě.

Jelikož tak dobře znáte pravidla chování v lese, můžete pomoci obyvatelům lesa obnovit pořádek.

Ekologické přistání:

Tým 1 – „Když sním koláč, vyhodím ten kus papíru“ – svoz odpadu.

Tým 2 – „Když přivážu větev, položím kolík“ – zlomený strom.

Tým 3 – zachraňte mraveniště.

Tým 4 – „Pokud udělám oheň, ale neuhasím ho“ – ohraz oheň

Moderátor: Výborně! Nyní vyvěsme environmentální značky a naši rodiče nám s tím pomohou. Známky večer s rodiči, při vyzvednutí.

Přejít na další sekce - "Zvířata"

Děti chodí jako had a dosáhnou další obálky s úkolem – hádankami.

Úkol 1.

"Jmenujte chráněného obyvatele našeho regionu."

(Každý tým dostane kartu s obrázkem tří zvířat, děti musí škrtnout dvě navíc):

1 tým – liška, zajíc, veverka;

Tým 2 – vlk, tygr, los;

Tým 3 – leopard, medvěd, divočák;

Tým 4 – jezevec, fretka, jelen.

Úkol 2.

"Pokračovat v sérii"

(Zjistit kvalitu charakteru zvířete ve srovnání s člověkem - frazeologické jednotky)

Tým 1 – Zbabělý jako……(zajíc)

Tým 2 - Hladový jako….(vlk)

Tým 3 - Sly as ... (liška)

Tým 4 - Pichlavý jako... (ježek)

Hra "Krokodýl"

Pravidla: Hráči sedí před přednášejícím (vysvětlujícím). Řidič vezme kartu s obrázkem zvířete a ukáže ji pomocí gest a mimiky, ale nelze vydat ani hlásku, pouze gesta.

(Po splnění úkolu 3 najdou děti 5. část mapy)

Přechod pro chodce „Most“ do sekce seniorské skupiny – „Vodní zdroje“

Soutěž kapitánů

Na místě je malý. bazén se sklenicemi a úkoly v nich.

Úkol 1 – „Zapamatujte si přísloví a rčení o rybách.

1. Ryba se dívá kam, hlouběji, a člověk, kde je lepší.

2. Ryba hnije od hlavy.

3. Tichý jako ryba.

4. A není snadné chytit karase z rybníka.

2 Úkol – „Blitz – průzkum“

1. Kde žijí ryby?

2. Proč to lidé říkají: „Ryby jsou děti vody“

3. Proč ryby potřebují ocas?

4. K čemu jsou ploutve?

5. Čím je pokryto tělo ryby?

6. Čím ryby dýchají?

7. Jak se jmenují ryby, které žijí v řece, v moři, v akváriu?

8. Jaké znáš ryby?

Plastová skica „Moře je rozbouřené“

Úkol 3. Přistání do vody „Vyčistit rybník“

(Děti vyčistí „rybník“ od trosek a najdou poslední část mapy)

Pedagog: Takže jsme našli všechny části mapy, abychom zachránili Zemi.

Odvedli jsme s vámi skvělou práci.

Stali jsme se velmi blízkými přáteli.

Tvrdě jsme pracovali a hráli.

Všichni kolem se stali přáteli.

Podařilo se nám udělat tolik zajímavých a užitečných věcí pro přírodu naší rodné země, která nás obklopuje. Podívejte se, přátelé, jak krásná je naše země! Svou zemi musíme milovat a starat se o ni.

Zachraňme planetu

Žádný jiný takový na světě neexistuje.

Rozptýlíme nad tím mraky a kouříme,

Nedovolíme, aby ji někdo urazil.

Ozdobme celou zemi stromy a květinami.

Všichni potřebujeme takovou planetu.

A nyní vneseme krásu do oblastí. Ale jak? (Děti dělají své návrhy).

Pracovní přistání (sázení vánočních stromků s učitelem tělesné výchovy na štafetovém závodě na stadionu)

Pedagog: Všechny týmy splnily svůj úkol. Je čas odměnit členy týmu za aktivní účast na hledání mapy k záchraně planety.

Předání medailí „Aktivnímu ochránci přírody“

Po shromáždění všech částí mapy na zadní straně je nápis: Postarejte se o Zemi.



Domino