Hry a cvičení zaměřené na vzájemné seznamování dětí, vytváření pozitivních emocí a rozvíjení empatie. kartotéka (přípravná skupina) na dané téma

Shrnutí lekce na dané téma

"Pojďme se seznámit."

Cíl : seznamte se s dětmi.
úkoly:
vytváření pozitivní atmosféry ve skupině;
seznámení dětí s novým učitelem;
rozvoj iniciativy a samostatnosti ve hře a komunikaci;
rozvoj dovedností pro interakci s vrstevníky a dospělými;
rozvoj schopnosti dodržovat pravidla a společenské normy;
rozvoj tvůrčích schopností.
Věk dětí: 6-7 let
Forma realizace: hodina v MŠ
Vybavení: míč, koš se smajlíky pro reflexi
Průběh lekce:
1. Úvodní část (učitel je součástí skupiny)
- Ahoj, děti! Jsem váš nový učitel. Doufám, že se ty a já staneme přáteli.
- Teď si pojďme hrát, abychom se poznali.
2. Hlavní část.
2.1 Organizace setkání s dětmi.
Děti sedí na koberci v kruhu. Učitel se představí a řekne, že teď se všechny děti pojmenují a představí se tak. Učitel hodí míč po podlaze pro každé dítě a zeptá se: "Jak se jmenujete?" Dítě se pojmenuje a hodí míč zpět.
- Takže jsme se poznali podle jména. Ale stejně si tě moc dobře nepamatuju. Navrhuji zajímavé cvičení, které ukáže, kolik dětí v naší skupině má stejná jména.
2.2 Cvičení „Moje jméno“.
- Kluci, pojďme se trochu pohnout. Budu volat jména, a pokud uslyšíte své jméno, měli byste vyskočit jako zajíčci a vytáhnout obě ruce nahoru (Děti vyskočí a natáhnou ruce nahoru, pak si sednou na jejich místo).
- Tak jsem zjistil, že v naší skupině je mnoho dětí se stejnými jmény. Ale možná se od sebe lišíte? (Odpovědi dětí). Pojďme to zkontrolovat.
2.3 Hra „Miluji“
- Chtěl bych o vás vědět co nejvíce. Řeknu vám jídlo, produkt, a pokud ho milujete, tleskněte. Učitel říká názvy různých jídel, např. ovesná kaše, bramborová kaše, řízky atd. Děti, když pojmenují své oblíbené jídlo, začnou tleskat.

Nyní se trochu přesuneme.

Tělesná výchova minuta

Vidíš, motýl letí, (máváme okřídlenýma rukama.)

Počítání květin na louce. (Počítej prstem)

Jedna, dva, tři, čtyři, pět. (Tleskněte rukama.)

Za den, za dva a za měsíc... (Kráčíme na místě.)

Šest, sedm, osm, devět, deset. (Tleskněte rukama.)

Dokonce i moudrá včela (Máváme okřídlenýma rukama.)

"Vítr fouká na toho, kdo..."

Tato hra vám pomůže aktivovat vaše děti a pomůže jim pocítit jejich vzájemné podobnosti, sblížit se a zbavit se trapnosti a sevřenosti.

Řekněte dětem, že v místnosti bylo velké horko, bylo by hezké, kdyby tam foukal vánek. Pozvěte je tedy, aby si zahráli tuto hru. Ať se všichni postaví do řady u jedné stěny místnosti. Řeknete věty začínající slovy „Vítr fouká na toho, kdo...“. Poté přidejte názvy libovolných znaků, například „kdo má rád jablka“, „kdo si dnes umyl obličej“, „kdo má na sobě kalhoty“ nebo „kdo má domácí mazlíčky“. Všechny děti, pro které platí výše uvedená definice, musí běžet na opačnou stranu místnosti (nejlépe by tam měla být měkká velká pohovka) a pak se klidně vrátit zpět.

Při vymýšlení vlastností, které děti spojují, se můžete spolehnout na svou znalost jejich vkusu a životního stylu. Tímto způsobem můžete měnit počet hráčů běžících na druhou stranu a zajistit, aby se každé dítě zapojilo do hry tím, že najde jiné, jako je ono.

Poznámka. Aby to bylo zábavnější, pravidelně vyvolávajte směšné nápisy jako „Kdo si dnes nečistil uši“ nebo „Kdo po prázdninách umyje nádobí“ – ti, kteří jsou obzvlášť hraví a nepozorní, se vydají na cestu k radosti všech .

3. Závěrečná část. Odraz
- Takhle jsme se potkali. Doufám, že se o tobě dozvím víc a víc. Myslím, že se ty a já staneme přáteli.
- Předám míč a každý z vás musí říct, co jste se dnes ve třídě naučili. Učitel hru ukončí vyprávěním, co se o dětech naučil.
- Nyní navrhuji, abyste si vzali tyto emotikony a umístili je na svou nástěnku nálady.
V závislosti na náladě může dítě pověsit jeden nebo jiný emotikon.


Úkolem každého učitele, který má vytvořit nový tým, je děti rychle stmelit. Když se dítě ocitne na neznámém místě, ať už je to nová třída nebo zdravotní tábor, potřebuje podporu dospělých. Pomocí seznamovací hry bude moci dospělý navázat kontakt mezi dětmi a pomoci nesmělým dětem rychle se adaptovat na nové prostředí. Rodiče budou mít také prospěch ze znalostí o těchto typech her, když budou organizovat dětské oslavy a obecné procházky v rekreačních oblastech.

Vše, co potřebujete vědět o seznamovacích hrách

Učitelé přikládají tomuto typu herních aktivit velký význam, protože mají vytvořit klidné, přátelské prostředí v dětské skupině, jejíž členové se navzájem neznají. K takovým hrám je nutné uchýlit se, když spolu děti musí trávit delší dobu. Vzájemné poznávání her může pomoci, pokud vaše dítě:

  • převeden do jiné třídy;
  • poprvé přišli do mateřské školy v seniorském předškolním věku;
  • přišel do zdravotního tábora;
  • Přihlásila jsem se do kroužků dětského sportovního oddílu, kroužku.

Hlavní úkoly, které seznamovací hra řeší, jsou: děti - pomáhat najít vzájemný kontakt, pamatovat si navzájem jména, vzhled, dospělých - identifikovat jak vůdce, tak špatně komunikující lidi. Kromě bezprostředního úkolu vzájemného poznávání přispívají k:

  • soudržnost dětí;
  • snížení stresu a vnitřního napětí, které člověka v novém týmu vždy doprovází;
  • vytvoření příznivé atmosféry pro komunikaci a sbližování.

Různé typy her

Seznamovací hry se běžně dělí do dvou skupin:

  1. zapojen do počátečního seznámení; používá se v první den formování týmu. Jednoduché úkoly a hlavní otázky v nich obsažené pomáhají dítěti naučit se jména jeho kamarádů.
  2. slouží k opětovnému seznámení; Pomozte dětem naučit se navzájem oblíbené činnosti a návyky. Díky nim se dítě odlišuje od skupiny stejně smýšlejících lidí, kteří mají stejné koníčky jako on. Obvykle se konají třetí nebo čtvrtý den po sjednocení týmu, kdy si děti zvyknou na nové prostředí.

Jak seznamovat předškoláky prostřednictvím her

V očích dětí navštěvujících mateřskou školu má dospělý neotřesitelnou autoritu. Hlavním viníkem soudržnosti nebo naopak nejednotnosti kolektivu je sám učitel. Dobrý učitel má opravdový pedagogický důvtip a ví, jak být nejen přísný a náročný, ale i přiměřeně veselý a vtipný. Hry pro starší žáky, kteří nejsou příliš vytrvalí, by měly být krátké a rytmické. Děti předškolního věku vnímají nové informace na základě obrazového materiálu. Žáci mateřských škol milují, když se ve třídě objevují pohádkové postavy. Malé rozpustilé děti se zájmem sledují a opakují pohyby paní učitelky na hudbu.

Učitel potřebuje získat jasné demonstrační obrázky, zábavné logaritmické rozcvičky a panenky bibabo. Pokud je k dispozici dobrý podkladový materiál, dítě hru přijme s bouchnutím. Navrhované hry mohou hrát i rodiče, kteří samostatně organizují dětskou párty.

Sněhová koule

Hra se již stala klasikou děti všech věkových kategorií se mohou snadno a přirozeně poznávat. Pravidla „sněhové koule“ jsou jednoduchá: kluci stojí ve velkém kruhu. Moderátor nahlas vysloví své jméno. Další dítě to zopakuje a pak pojmenuje své. Účastník stojící za ním jmenuje tři jména: učitel, soused a své vlastní jméno. Hráč na konci kruhu má obtížný úkol: musí uvést jména všech účastníků „sněhové koule“.

Lahodná pochoutka

Budete potřebovat sadu barevných kartiček zobrazujících jídla, která děti milují. Každý řekne nahlas své jméno a ukáže obrázek svého oblíbeného pamlsku. Děti jednohlasně vysloví jméno toho druhého. Například: Sasha - jahody, Anya - zmrzlina.

Seznamovací linka

Děti tvoří kruh. Moderátor (nejprve ať je to dospělý) pošeptá dítěti stojícímu vedle jakékoli jméno do ucha. Toto jméno spolu mluví tichým hlasem všichni účastníci hry. Poté učitel hlasitě zakřičí: "Raz, dva, tři, běžte v kruhu!" Dítě, jehož jméno vyslovovaly všechny děti, běží do kruhu za zvuku veselé hudby. Ostatní účastníci se ho snaží chytit. Po vběhnutí do kruhu mluví dítě o sobě (co miluje, co dělá, kde žije, zda jsou domácí mazlíčci atd.), poté zadá úkol hráčům, kteří ho nedokázali chytit (tleskat ruce, sedni si, skákej, tancuj).

Seznamovací hry pro základní školy

Školní čas je pro děti nejdůležitější. Malý prvňáček však i přes své věhlasné postavení školáka zůstává stejným neposedným šibalem. Stále rád hraje skupinové hry a s radostí plní vzrušující úkoly.

Na rozdíl od předškolních dětí mají školáci navštěvující základní školu dobrou představivost. Nevyžadují vizuální podklady. V tomto věku děti milují hry, které v největší míře zahrnují kreativní myšlení.

Čí je to srdce?

Tato neobvyklá hra je ideální pro nově vytvořený tým. Hráč dostane malou červenou kartu ve tvaru srdce, na kterou napíše své jméno. Dospělý, jako vůdce, chodí v kruhu a sbírá karty do krabice.

Účastník, který podává kartu, nahlas volá jméno. Poté vedoucí podruhé obchází děti v kroužku. Žák, kterého osloví, vyjme srdce z krabice, přečte si jméno a snaží se zapamatovat si, komu patří.

Matematický úvod

Seznamovací hry slouží dětem nejen jako komunikační prostředek. Díky nim si žáci mohou zopakovat probranou látku v hodině. V této hře hráči sedí na židlích v kruhu. Přednášející zadá úkol počítat. Účastník hry, který má číslo dělitelné třemi, řekne místo čísla své jméno. Hra nejen rozvíjí komunikační dovednosti, ale je také výborným nástrojem pro rozvoj pozornosti a paměti.

Betlém

Těsně před začátkem dostane každý účastník od uvaděče kartičku, na které je napsáno jeho jméno. Hráči jsou rozděleni do dvou týmů. Členové týmu, který vstoupil do hry, nejprve postupně řeknou svá jména a příjmení a řeknou o sobě několik zajímavých faktů. Poté se karty hráčů prvního týmu přenesou do druhé skupiny. Účastníci druhého týmu musí správně identifikovat majitele karty a zapamatovat si jeho příjmení. Vítězem je tým, který nejlépe splnil úkol.

Rozhovor

Účastníci hry dostanou malé papírky, aby si zapsali svá jména, koníčky, přítomnost zvířat, oblíbená jídla atd. Na signál od hostitele se hráči začnou navzájem vyptávat. Chlapi během pěti minut zjistí jméno, příjmení a koníčky každého spolužáka. Vyhrává ten, kdo nasbírá nejvíce informací.

Neobvyklé seznamovací hry

Každý učitel chce, aby si dítě první den strávený ve škole pamatovalo celý život. Dobrá původní hra bude nejlepším zachráncem života.

"Původní úvod"

Všichni účastníci tvoří velký kruh. Každý člen týmu si musí vymyslet neobvyklý pseudonym. Poté studenti střídavě vystupují vpřed a představují se všem ostatním. Například: "Jsem Spider-Man." Zároveň účastník vymyslí nějaké gesto a předvede ho ostatním. Tímto gestem může být tleskání rukama nebo dupání nohama. Druhý člen týmu zopakuje jméno předchozího hráče a pohyb, který ukázal. Pak řekne své jméno a ukáže nové gesto. Třetí účastník zopakuje jména a gesta dvou předchozích hráčů a vymyslí si vlastní. A tak dále v kruhu až do úplného konce. Pokud někdo z řetězce hráčů náhle udělá chybu, musí zopakovat jméno a pohyb žáka, který před ním vystupoval. Poté se hra začne opět točit v kruzích. Po odehrání prvního kola musí moderátor pojmenovat a odměnit účastníka, který si pamatuje nejdelší počet jmen a pohybů.

"Vrabec skáče a skáče..."

Toto je lidová hra . Děti stojí v kruhu s vedoucím uprostřed. Moderátor přečte rýmovaný řádek, ke kterému přidá jména dětí. Hráči s pojmenovaným jménem musí vyběhnout k vedoucímu. Pro zpestření můžete děti vyzvat ke společnému plnění jednoduchých úkolů: tancujte, sedněte si, skákejte, aby to dopadlo synchronně.

Vrabec skáče a skáče,
Volá malé děti: (Sasha, Olya, Kirill).

Jak zapojit děti do hry?

Bohužel ne všechny děti mohou komunikovat stejně snadno. Pro některé chlapy je velmi těžké je jednoduše zapojit do společné, byť zábavné činnosti. Jak můžete pomoci svému dítěti najít společný jazyk se svými vrstevníky? Na tuto skutečnost by si měli dát pozor jak učitelé, tak rodiče, aby si v budoucnu z malého človíčka nevytvořil velký komplex.

  1. Věnujte zvláštní pozornost izolovanému studentovi. V tomto případě se dobře hodí jednotlivé hry, které podporují psychickou relaxaci. Jedním z nich je „mohu“, ve kterém účastník sedící na židli střídavě pojmenovává akce, které může dělat. Například: "Umím skákat na jedné noze!", "Umím se usmívat." Je žádoucí, aby mluvené slovo studenta bylo podpořeno charakteristickým gestem. Takovým jednáním se dítě prosazuje v očích cizích lidí a nachází si přátele podobných zájmů.
  2. Mějte na paměti, že pro stydlivé dítě je snazší hrát si s jedním vrstevníkem než s celým davem. Proto nenaléhejte, pokud dítě odmítá.
  3. Zapojte se do párové hry s někým, s kým student sympatizuje. K tomu učitel vybere žáka, který nejlépe odpovídá duchu dítěte, a dá mu úkol splnit ve dvojicích. Svažte například pravou ruku jednoho, levou ruku druhého a vyzvěte zbývající dva, aby nakreslily květinu.
  4. Použijte pantomimu. Pokud se dítě stydí mluvit v přítomnosti skupiny, učitel ho vyzve, aby zahrál tichou scénu. Žák pomocí pantomimy ukáže svou oblíbenou pohádku nebo příběh.

Důležité! Dítě, které se ocitne v neznámé, i dětské společnosti, potřebuje psychickou podporu. Vzájemné poznávání může být skvělý způsob, jak se vyrovnat s počáteční úzkostí a navázat potřebný kontakt s vrstevníky.

Každý učitel musí někdy vstoupit do úplně nové učebny. A někdy se samy děti poprvé poznají až 1. září. A to nejsou vždy prvňáčci. Někdy se jako nové ukáží například specializované třídy nebo třídy v nově otevřené škole. V takových případech může být seznámení mezi dětmi provedeno neformálně pomocí speciálních her, které jsou dobře známé poradcům letních táborů.

Seznamovací hry

7–9 let

Každý věk má své vlastní charakteristiky a je třeba je vzít v úvahu při výběru her. „Hry pro vzájemné poznávání“ pomohou vytvořit příznivé prostředí, osvobodit děti a představit je navzájem kreativním a originálním způsobem.

Míč
Hra „Míč“ je vhodná pro seznámení dětí mladšího školního věku. Moderátor drží míč v rukou a říká:
Vícebarevný míč
Skoky po cestě
Po cestě, po cestě,
Od břízy po osiku,
Z osiky - odbočka -
Přímo do Sašiny zahrady! (jméno jednoho z hráčů.)
S posledními slovy moderátorka nadhodí míč. Účastníci, jejichž jméno bylo vyvoláno, musí chytit míč. Ten, kdo to chytil, se stává vůdcem. Je-li uvedeno jméno účastníka, který není ve hře, předvádějící chytí míč a provede další hod.

To jsem já
Další verzí seznamovací hry pro mladší děti je hra „To jsem já“. Hráči stojí v kruhu. Moderátor je uprostřed a volá dvě jména (jednoho z přítomných dětí), jedno je muž a druhé žena.
Hráči, jejichž jména byla vyvolána, křičí: „To jsem já“ – a mění místa. Úkolem moderátora je zaujmout uvolněné místo. Vůdcem se stává ten, kdo nestihl zaujmout volné místo.

11–13 let

Ahoj
Děti v 5.–8. ročníku lze seznámit pomocí hry „Ahoj“.
Všichni účastníci stojí v kruhu čelem bok po boku. Řidič jde po vnější straně kruhu a dotýká se jednoho z hráčů. Řidič a hráč, který byl zasažen, běží různými směry podél vnější strany kruhu.
Po setkání si děti podají ruce, řeknou „Ahoj“ a řeknou svá jména. Pak běží dále a snaží se zaujmout prázdné místo v kruhu. Ten, kdo zůstane bez místa, se stává řidičem.

kdo je kdo
Další verze seznamovací hry se nazývá "Kdo je kdo?" Každý hráč dostane papír a tužku. Pět minut po signálu moderátora se musí hráči navzájem poznat, zjistit jména a kdo se chce stát kým (budoucí profese). Můžete zjistit cokoliv – svou oblíbenou barvu, oblíbenou hudbu, domácí mazlíčky atd. Přijatá data jsou zaznamenána na kus papíru. Vyhrává ten, kdo se jich stihne naučit a zapsat nejvíce.

Otevřete si navzájem svá srdce
Můžete použít hru s názvem „Otevřeme si navzájem svá srdce“. Každý hráč dostane žeton ve tvaru srdce, na který napíše své jméno. Moderátor chodí v kruhu se svým kloboukem. Hráči nahlas vysloví svá jména a vloží srdce do klobouku. Poté vedoucí obchází kruh podruhé.
Úkolem hráčů je nyní vyjmout jedno srdce z klobouku, přečíst nahlas jméno napsané na něm, zapamatovat si, komu patří, a dát ho majiteli.

Linka pomoci
Hra „Helpline“ pomůže studentům vzájemně se poznat. Účastníci sedí ve dvojicích, chlapci proti dívkám. Dívky šeptají svá jména chlapcům, kteří s nimi sedí ve dvojicích. Poté chlapec sedící v první řadě tiše řekne sousedovi jméno své partnerky, aby ostatní chlapci neslyšeli. Druhý hráč řekne třetímu jméno první dívky a jméno té, která sedí naproti němu atd.
Poslední chlapec musí nahlas vyslovit jména všech dívek. Pokud je jméno pojmenováno správně, pak dívka vstane, pokud ne, pak dívka zůstane sedět. Poté se dívky naučí jména chlapců a zavolají je. Tým, který je nejpřesnější, vyhrává.

14–16 let

Marnost marností
K seznámení se středoškoláky je dobré využít hru „Vanity of Vanities“. Všichni účastníci hry dostanou karty, které jsou rozděleny do 9–25 buněk. Každá buňka obsahuje úkol. Podstatou hry je zapsat do každé buňky jméno člověka, který miluje ryby, chová doma psa, chodí na túry atd. Zde je prostor pro vaši představivost. Čím nečekanější úkoly, tím lépe.
Pomocí této hry učitel nejen představí studenty, ale také bude moci provádět počáteční diagnostiku ve třídě - vše závisí na tom, jaké otázky budou napsány v buňkách úkolů. Můžete identifikovat milovníky kreslení, zpěvu a hry na kytaru. V této hře není vítěz, i když je možné označit ty, kteří splní úkol jako první.

Můj partner
Volnější forma seznamovací hry se nazývá „Můj partner“. Účastníci jsou rozděleni do dvojic. Dostanou 3 minuty, během kterých se o sobě musí dozvědět co nejvíce. Poté se všichni posadí do kruhu a každý hráč mluví o svém partnerovi. Styl prezentace – libovolný. Originalita je podporována.

Lhář
Neobvyklou možností, jak se studenti středních škol setkat, je hra „Lhář“.
Tato hra vám také pomůže lépe se poznat. Je potřeba 5–8 lidí. Připravte si formuláře odpovídající počtu hráčů. Formuláře by měly obsahovat otázky podobné následujícím:
– Nejvzdálenější místo, které jsem mohl navštívit, je – ________________ .
– Jako dítěti jsem to měl zakázáno _____, ale stejně jsem to udělal.
– můj koníček – ____________.
– Když jsem byl malý, snil jsem o tom, že se stanu .
- mám jeden zlozvyk - .
Listy s těmito otázkami dostane každý hráč a každý je musí vyplnit a pravdivě odpovědět na všechny otázky kromě jedné. To znamená, že jedna odpověď bude nesprávná, nepravdivá.
Jakmile všichni vyplní své formuláře, hráči se střídají ve čtení svých odpovědí nahlas. Úkolem ostatních hráčů je uhodnout, která z hráčových odpovědí je nepravdivá. Nechte je napsat svůj výběr na opačnou stranu formuláře. Zjistěte číslo falešné odpovědi a udělte bod každému, kdo špatnou odpověď uhádl. Vyhrává ten, kdo získá nejvíce bodů.
Pravidla můžete změnit. Místo jedné nesprávné odpovědi z pěti napište čtyři nesprávné a jednu správnou.

Sněhová koule
Aby si děti lépe zapamatovaly svá jména, můžete použít hru „Sněhová koule“. Účastníci hry se posadí nebo postaví do kruhu tak, aby na sebe viděli. Všichni se střídají při vyslovení svého jména.
Každý následující hráč pojmenuje jména všech předchozích hráčů a přidá k nim svá vlastní. Například první účastník řekne své jméno, druhý - jméno prvního a jeho, třetí - jméno prvního, druhého a jeho, a tak dále až do posledního hráče, který musí jmenovat jména všech. v kruhu.
Možnosti hry:
Každý hráč si kromě svého jména pojmenuje kvalitu, která začíná prvním písmenem jeho jména nebo odpovídá jeho postavě. Například: Vera - věrnost, Sergej - statečný, Natalya - něžná...
Každý hráč zavoláním svého jména vstoupí do kruhu hráčů a provede nějaký pohyb - mává rukou, kulhá, ohýbá se atd. Všichni hráči za ním udělají krok do kruhu, zavolají jméno předchozího hráče a zopakují jeho pohyb.

Karty
Skupina dostane karty rozdělené do čtverců. Na každém čtverci je napsána nějaká vlastnost člověka, např.: „Rád zpívám“, „Mám psa“, „Hraji volejbal“. Každý musí najít lidi s těmito vlastnostmi a napsat jejich jména na svou kartu tak, aby byly všechny buňky vyplněny.
Cvičení by mělo zahrnovat vlastnosti, které jsou pro učitele důležité: zájem o specializované činnosti („Miluji divadlo“), zájmové kroužky („Rád čtu sci-fi“) atd.

Vím jak, umím učit, chci se učit
Složitější možností úvodu, která také pomůže učiteli provést diagnostiku v nové třídě, je hra „Můžu, umím učit, chci se učit“. Hráči sedí v kruhu. Každý si na papír zapíše odpovědi na tři otázky: co umím, co můžu učit, co se chci naučit.
Poté se všichni hráči rozdělí do dvojic, vymění si papírky a připraví si vzájemně prezentaci na 1–2 minuty v libovolné formě (projev, poezie, píseň, skica atd.).

Pár desítek dalších her k seznámení najdete na stránkách Igrobank.

Při práci s rodiči je vyžadován individuální, diferencovaný přístup. Systematickou individuální prací s rodinami dochází k navazování vztahů důvěry mezi vychovateli a rodiči. To umožňuje zajistit optimální podmínky pro výchovu dítěte a nastínit způsoby efektivní pomoci rodině.

Individuální komunikace s rodiči zase velmi pomáhá učiteli při volbě správného přístupu k dětem. Někdy je pro učitele obtížné porozumět chování dítěte. Podrážděnost, odtažitost, nechuť učit se a hrát si někdy učitele mate. Jak přesvědčit tvrdohlavé dítě, jaké argumenty mu dát, jak najít míru závažnosti a náklonnosti, která je nezbytná? Zde je učitel povinen využít pomoci rodičů, kteří dobře znají své dítě, jeho zvyky a sklony a způsob, jakým vyjadřuje své city a touhy.

Často můžete od rodičů slyšet taková prohlášení: „Možná je možné, že Petya nebude studovat? Je tak slabý,“ „I když Máša dnes nechodí na procházky a Káťa nemá ráda zeleninu, ať ji nejí,“ „Syn říkal, že se nejen obléká, ale vždycky nějakému malému Sašovi pomůže. . proč tomu tak je? Vždyť on sám je ještě malý!“ Než takovým žádostem vyhovíte, musíte zjistit, co žádost způsobilo. Pokud je to dáno zdravotním stavem dítěte nebo jinými vážnými okolnostmi, pak by to měl učitel vzít v úvahu.

První setkání s rodiči je velmi důležité. Mnoho učitelů to dělá ještě před příchodem dětí do školky. Učitelka po prostudování podkladů každého dítěte a konzultaci s vedoucí MŠ určí, kteří rodiče se mají setkávat individuálně a koho pozvat do MŠ k hromadnému rozhovoru. Je dobré, když je na takovém setkání přítomna ředitelka a sestra MŠ, aby rodiče dostali odpovědi na své otázky.

Na setkání můžete uspořádat výstavu prací dětí, které absolvovaly mateřskou školu, a nabídnout k přečtení metodickou literaturu. Při prvním setkání s rodiči byste neměli dělat hlášení; Učitel nebo vedoucí může mluvit o životě dětí ve školce, jak připravit děti na příchod do školky, říct dítěti, co bude ve školce dělat, s kým si hrát. Když rodiče znají své dítě, snáze najdou v rozhovoru s ním přesně to, co je pro něj obzvláště zajímavé, co může probudit touhu jít do školky.

První den odchodu dítěte do školky je dobré vytvořit doma sváteční atmosféru. Rodičům by se mělo doporučit, aby své děti oblékli do elegantních šatů, dívce uvázali krásnou stuhu a chlapci připnuli odznak.

Rodiče by měli být varováni před chybou, kterou často dělají, když šikanují své děti. Dlouho předtím, než dítě odejde do školky, slyší: "Brzy budeme trpět, oni tě naučí jíst." Nebo: „Počkej, až půjdeš do školky, nebudeš se tam chovat špatně,“ „Tam nemůžeš šéfovat babičce“ atd. Postupně dítě nabude dojmu, že školka je místo, kde je vše zakázáno. vše je potrestáno a v žádném případě se nikdo nebude mazlit ani litovat. Vystrašeně čeká na okamžik, kdy se ocitne v novém, neznámém světě, a s největší pravděpodobností bude první den tohoto dítěte ve školce naplněn křikem a zalitý hojnými slzami.

Při rozhovoru s rodiči se učitelka může každého z nich zeptat, které dny jsou pro něj výhodnější přivést dítě poprvé do školky. V tento den je přípustné se poněkud odchýlit od obvyklého pravidla – příchod dětí v určité hodiny. Aby rozhovor s rodiči nově přijatých dětí nerozptyloval učitele a ten měl čas a možnost soustředit veškerou svou pozornost na komunikaci s dětmi (vyzvěte rodiče, aby se předem seznámili s institucí a jejími postupy) .

Je vhodné, aby první den přijetí dětí byli přítomni oba skupinoví učitelé. V tomto případě je děti okamžitě poznají. S příchodem dalšího dne (a druhý den nástupu do školky, jak známo, je často spojen s ještě většími psychickými obtížemi než ten první) se již dítě setkává se známou osobou. Je pro něj snazší rozloučit se s matkou. A učitel ho zase zdraví jako starého známého. „A tady přišla Míša! Pojďme rychle, děti už začaly stavět loď a potřebují kormidelníka." Díky individuálnímu poznávání rodičů se v rozhovoru můžete dozvědět více o rodině každého dítěte, jeho povaze a zvycích. Nějaká slavnostní atmosféra, věcný tón rozhovoru by měl vzbudit v matce nebo otci důvěru, že učitel vážně myslí na vývoj a výchovu jejich dítěte, že se dítě bude ve školce dobře bavit, že se bude učit hodně a nikdo ho neurazí.

Jsou rodiče, kteří rozchod prožívají hůř než jejich děti. Bojí se všeho nového, co vstoupí do života jejich dítěte. A cizí postel a jídlo připravené cizíma rukama a děti, které prý nedělají nic jiného, ​​než žertují. Pokud taková možnost je, je třeba takové rodiče pozvat do školky ještě před příchodem dítěte. Samostatně nebo v malé skupině proveďte prohlídku, abyste rodiče seznámili s prostorem, umístěním skupin a ložnic a vybavením školky. Ať maminka vidí, kde a na čem bude dítě spát. V herně je třeba ukázat, kde a jak si děti hrají a co dělají. Nezapomeňte dát rodičům možnost podívat se, kde se děti myjí a zda existuje vybavení pro otužovací procedury. Můžete udělat výstavu řemesel a prací dětí již navštěvujících mateřskou školu. Upomínka pro rodiče musí být vyvěšena na stánku.

Ahoj fotky(pro děti od 3 let)

Cíl: naučit děti poznávat se z fotografií, vytvářet pozitivní přístup

Děti sedí v kruhu. Uprostřed na stole jsou fotografie lícem dolů. Dítě jde do středu kruhu, pořídí libovolnou fotografii, pak najde osobu z fotografie, přistoupí k němu a pozdraví ho (potřesou mu ruku a řekne „Ahoj“), na pozdrav odpoví a poté vybere další fotografii. Hra pokračuje, dokud nezůstanou žádné fotografie.

Glomerulus (pro děti od 4 let)

Cíl: seznámení, navázání důvěryhodného kontaktu s dětmi, jednota skupiny.

Děti sedí v kruhu. Moderátor, držící v rukou míč, omotá si nit kolem prstu, položí účastníkovi hry jakoukoli otázku (Například: „Jak se jmenuješ, chceš se se mnou kamarádit, co miluješ, čeho se bojíš“ atd.). Dítě chytí míček, omotá si nit kolem prstu, odpoví na otázku a poté se zeptá na vlastní dalšího hráče. Na konci je tak míček vrácen vedoucímu. Každý vidí vlákna, která spojují účastníky hry v jeden celek, určují, jak figurka vypadá, hodně se o sobě dozví a sjednotí.

Poznámka: Pokud je vedoucí nucen pomoci dítěti, které má potíže, vezme míč zpět, dá mu ho a znovu ho dítěti hodí. Výsledkem je, že děti, které mají potíže s komunikací, s nimi budou mít dvojí nebo trojité spojení.

Ha-ha-ha! Heh-heh-heh!(pro děti od 4 let)

Cíl: vytváření pozitivních emocí, uvolnění napětí.

Děti stojí v kruhu, spějí ruce. Přednášející ukazuje následující:

  • 3x se dotkne levého ramene a řekne "ha - ha - ha"
  • 3x se dotkne pravého ramene a řekne „ho-ho-ho“
  • 3x se dotkne levého kolena a řekne „hee-hee-hee“
  • 3x se dotkne pravého kolena a řekne „he-he-he“

Poté se všechny pohyby opakují v rychlejším tempu 2x. Pak ještě rychleji, 1krát za sebou. Poté zvýšíme počet opakování a snížíme tempo. Řeknutím posledního „heh“ jsou děti vyzvány, aby zahodily všechnu únavu, všechen vztek, všechnu zášť, která se nahromadila v jejich těle.

Roll call - zmatek(pro děti od 4 let)

Cíl: Rozvoj dobrovolné pozornosti, upevňování známostí

Přednášející vyvolává příjmení a jména přítomných dětí, přičemž zaměňuje jména a příjmení (křestní jméno se volá správně, příjmení nikoli; příjmení je správné, křestní jméno je špatné). Děti pozorně poslouchají a reagují pouze tehdy, když jsou jejich jméno a příjmení správně pojmenovány. Kdo udělá chybu, vypadává ze hry.

Láskyplné jméno(pro děti od 4 let)

Cíl: formování pozitivního sebevědomí a sebepřijetí, seznámení.

Jedno z dětí – řidič – stojí uprostřed kruhu. Děti, které si navzájem podávají míč, volají láskyplnou formu jména řidiče. Jako poslední dostává míč a říká láskyplnou formu svého jména, která se mu líbila. Cvičení pokračuje, dokud není každé dítě uprostřed kruhu.

Volba. Děti, které si navzájem podávají míč, volají láskyplnou formu svého jména. Když všechny děti zavolají láskyplná jména, míč půjde opačným směrem. Musíte se pokusit to nepomíchat a hodit míč tomu, kdo vám ho hodil poprvé, a navíc říct jeho láskyplné jméno.

Volba. "Nazývej svého souseda vlídným jménem, ​​aby byl potěšen."

Předejte hračku(pro děti od 4 let)

Účel: zahřátí, zahřátí skupiny, rozvoj pozornosti, reakční rychlosti, schopnosti jednat společně

Děti stojí v kruhu. Hračky se předávají v kruhu. Děti předají hračku a řeknou: „Dále, dál...“ Zpočátku je jich o polovinu méně než dětí. Jak se zvyšuje rychlost předávání hraček z ruky do ruky, počet hraček roste.

Volba. Děti sedí na koberci a koulí k sobě míčky, aniž by se zastavily. Počet mečů je od 2 do 5.

Volba. Můžete přidat ještě jedno pravidlo. Když dospělý řekne: „Je to naopak“, hračky nebo míčky jsou podávány v opačném směru.

Předejte pohyb v kruhu(pro děti od 4 let)

Cíl: rozvoj expresivity pohybů, představivosti, aktivizace a jednoty dětí

Děti si předávají imaginární předměty: velký míč, těžkou váhu, horkou palačinku, miminko, pavouka na síti, hromádku kostek, hořící svíčku Na konci cvičení si děti spojí ruce. Dospělý se slovy „Ahoj“ si potřese rukou se sousedem napravo, který jde do kruhu jako další. „Ahoj“ musí obejít kruh a vrátit se k dospělému

Zvířata(pro děti od 4 let)

Cíl: aktivizace skupiny, rozvoj sluchové pozornosti

Děti dostanou kartičky s obrázky několika (2 - 4) druhů zvířat. Děti musí pomocí charakteristických zvuků toho či onoho zvířete najít zbytek členů své podskupiny. Energizér hravou formou pomáhá rozdělit velkou skupinu na více podskupin a zapojuje děti do aktivních činností.

Neverbální pozdrav(pro děti od 4 let)

Cíl: rozehřátí skupiny, překonání komunikačních bariér, snížení emočního stresu.

Účastníci jsou vyzváni, aby se tiše pozdravili: a) ruce se zavřenýma očima, b) kolena, c) záda, d) malíčky, e) ramena, f) lokty atd. Cvičení lze provádět, když je skupina dostatečně zahřátá, nikoli na začátku lekce.

kuchaři(pro děti od 4 let)

Cíl: rozvoj pozornosti, soudržnosti skupiny

Všichni stojí v kruhu - to je rendlík. Nyní si připravíme polévku (kompot, vinaigrette, salát). Každý přijde na to, co to bude (maso, brambory, mrkev, cibule, zelí, petržel, sůl atd.). Obrázky můžete rozdávat. Moderátor střídavě křičí, co chce dát do pánve. Ten, kdo se pozná, skočí do kruhu, další, skákající, vezme za ruce předchozího. Dokud nejsou všechny „komponenty“ v kruhu, hra pokračuje. Výsledkem je chutné, krásné jídlo.

Komplimenty(pro děti od 4 let)

Cíl: zvýšení sebeúcty, vytvoření pozitivního sebeobrazu, rozvoj komunikačních dovedností

Všichni sedí v kruhu a spojí ruce. Při pohledu do očí svého souseda mu musíte říct pár milých slov, za něco ho pochválit. Přijímač přikývne a říká: "Děkuji, to mě moc těší!" Poté udělí kompliment svému sousedovi, cvičení se provádí v kruhu.

Upozornění: Některé děti nedokážou pochválit, potřebují pomoc. Místo chvály můžete jednoduše říct „lahodné“, „sladké“, „květinové“, „mléko“. Pokud je pro dítě těžké dávat kompliment, nečekejte, až bude jeho soused smutný, dejte kompliment sami.

Zmatek(pro děti od 5 let)

Účel: zahřátí, jednota skupiny, snížení napětí.

"Teď jeden z vás, dobrovolník, musí vyjít ze dveří." Zbytek by měl stát v kruhu a držet se za ruce. Po vytvoření těsného prstence se musíte „zamotat“, aniž byste uvolnili ruce. Když je „spletenec“ připraven, pozveme vůdce, který skupinu „rozplete“. Zmatek můžete provést znovu tím, že pozvete někoho ze skupiny, aby „zmátl“ všechny ostatní, a dalšího vůdce, aby se rozmotal.

"Ahoj!" po jednom(pro děti od 5 let)

Cíl: zahřát skupinu, snížit napětí, zamyslet se nad vlastním emočním rozpoložením, připravit se na práci.

Dospělý říká, že teď pozdraví, ale ne všem najednou, ale jednoho po druhém. Ti, které pozdraví, musí vstát a říct: „Ahoj. Hra pak probíhá ve dvou fázích. V první fázi dospělý vyzve děti, aby si uvědomily své emocionální stavy: „Ti, kteří jsou nyní v dobré náladě, ahoj!“, „Ti, kteří se dnes nevyspali, ahoj!“, „Ti, kteří jsou smutné, ahoj!" Na druhém stupni připravujeme děti na různé druhy aktivit: „Kdo rád kreslí, ahoj!“, „Kdo se chce učit, ahoj!“, „Kdo chce být chytrý (sebevědomý), ahoj !“,

Pozdrav zvonkem(pro děti od 5 let)

Účel: pozdrav, přátelské nastavení dětí.

Děti stojí v kruhu, k jednomu z nich přistoupí dospělý, zazvoní na zvonek a říká: „Ahoj, Váňo, příteli!“ Poté Váňa vezme zvonek a jde pozdravit další dítě. Zvonek by měl vítat každé dítě.

Různé pozdravy(pro děti od 5 let)

Cíl: zmírnění emočního stresu, rozvoj komunikačních dovedností

Dospělý připomíná dětem, že komunikujeme s různými lidmi různými způsoby: „Pozdravte, jak zdravíte:

  • S kamarádkou ve školce
  • S učitelem
  • S klaunem v cirkuse
  • S mojí milovanou babičkou
  • S někým, kdo se urazil
  • S někým, koho rád vidíš

Nyní všichni společně řekněme: "Ahoj všichni!" a pojďme si navzájem zatleskat.

Volba. Pozdravte se v různých náladách: „Velmi unavený, veselý, pozdě do školky, ve vesmíru (v nulové gravitaci)“

Vítr fouká na...(pro děti od 5 let)

Účel: seznámení, zahřátí, sjednocení skupiny.

Se slovy „Vítr fouká dál...“ vedoucí začíná hru. Otázky by mohly znít takto: „Vítr fouká na toho s blond vlasy,“ všichni blonďáci se shromáždí na jedné hromadě. "Vítr fouká na toho, kdo... má sestru", "kdo miluje zvířata", "kdo hodně pláče", "kdo nemá přátele" atd. Přednášející se musí změnit, aby měl každý účastník možnost klást otázky.

Vyměňte si místa(pro děti od 5 let)

Cíl: zahřátí skupiny, snížení napětí, aktivace pozornosti a myšlenkových pochodů.

Účastníci sedí v kruhu s psychologem v centru. Moderátor nabízí změnu místa (přesednutí) všem, kteří mají nějakou společnou vlastnost. Například: „Vyměňte si místa, všichni s hnědýma očima (rádi odkládají hračky, jezdí na skluzavce atd.)“ a všichni s hnědýma očima by si měli změnit místo.“ Současně se hry účastní i předvádějící a musí mít čas zaujmout volné místo, ve hře pokračuje. Na konci hry se můžete zeptat: "Jak se cítíte?" Pak dojdou k závěru, že mají všichni mnoho společného.

Postavte se, kdo máte...(pro děti od 5 let)

Cíl: zahřátí skupiny, snížení napětí, aktivace pozornosti, pozorování a myšlenkových pochodů.

Děti sedí na židlích. Moderátor říká: „Postavte se ti, kteří:

  • blond vlasy
  • Hnědé oči
  • V oblečení je modrá
  • Píše levou rukou
  • Rád tancuje

Možnost: „Tleskej rukama těm, kteří jsou dnes smutní (rádi sledují kreslené filmy atd.)“ Pak dojdou k závěru, že mají všichni mnoho společného.

Odlišné, ale podobné (pro děti od 5 let)

Cíl: zahřátí a stmelení skupiny, snížení napětí, rozvoj sebeuvědomění, aktivace pozornosti.

Dospělý říká:

Teď budou zvedat ruce jen dívky... A teď budou zvedat ruce chlapci... Ti, co mají na sobě kalhoty, budou skákat... Ti, co mají sestru, se obejmou... Ti, co mají bratra, budou tleskat ... Ti, co jedli Dnes, budou mít kaši, poplácat se po hlavě atd.

Na konci cvičení probíhá krátký rozhovor, při kterém jsou děti vedeny k závěru, že všichni lidé jsou různí, ale v něčem jsou si stále podobní.

Role(pro děti od 5 let)

Cíl: aktivizace skupiny, vytvoření soudržnosti skupiny.

Děti stojí v řadě a drží se za ruce. Dítě stojící jako první se začne otáčet kolem své osy a táhne ty, kteří stojí za sebou. Děti tak tvoří jakousi „roličku“. Pozornost dětí je věnována tomu, že během cvičení je důležité neuvolňovat ruce. Úkol může být komplikován tím, že požádáte děti, aby „rozvinuly roli“.

Ovocný salát(pro děti od 5 let)

Cíl: aktivizace skupiny, vytvoření soudržnosti skupiny, zvýšení koncentrace.

Účastníci sedí v kruhu. Moderátor požádá prvních 4–5 lidí, aby po jednom pojmenovali své oblíbené ovoce (například jablko, hruška, banán, pomeranč). Další lidé sedící v kruhu opakují názvy ovoce, které zazněly. Každému se tedy říká „ovoce“. Pro lepší zapamatování můžete rozdat karty s obrázky ovoce. Vedoucí stojí uprostřed kruhu a vykřikuje název ovoce, například pomeranč, a všechny „pomeranče“ si musí vyměnit místo. Osoba v centru se také snaží zaujmout jedno z prázdných míst a druhý účastník zůstane bez sedadla. Nová moderátorka opět pojmenuje nějaké ovoce a hra pokračuje. Název „ovocný salát“ znamená, že si každý vymění místo.

Dotek těla(pro děti od 5 let)

Cíl: aktivizace a jednota skupiny, rozvoj hmatové pozornosti

Vysvětlete účastníkům, že se někoho dotknete. Pak se musí pomocí pouze části těla, které jste se dotkli, dotknout někoho jiného. Pokračujte ve hře, dokud nebudou zapojeni všichni účastníci. Toto cvičení vás nutí k úzké vzájemné interakci.

Tváří v tvář(pro děti od 5 let)

Cíl: vytvoření pozitivního emočního zázemí a aktivizace dětí, rozvoj pozornosti.

Každý si najde partnera. Přednášející nazývá akce, například „z ruky na nos“, „zády k sobě“, „od hlavy ke kolenu“ atd. Účastníci se musí řídit pokyny ve svých párech. Když vedoucí řekne „osoba k osobě“, každý si musí najít jiný pár. Cvičení lze použít uprostřed a na konci lekce.

Možnost: Děti se spárují až na pokyn vedoucího. Například po povelu „Od ramene k rameni“ si děti musí najít partnera a dotknout se částí svého těla

Taxi(pro děti od 5 let)

Cíl: aktivace skupiny, rozdělení skupiny na podskupiny, upevnění počtu

Jsou vybráni 1 - 2 účastníci, kteří budou působit jako taxikáři. Jejich úkolem je pohybovat se po místnosti a zastavovat se na povel vůdce. Vyzvěte ostatní účastníky, aby si představili, že nastupují do taxíku. Taxi se vejde pouze pro určitý počet účastníků, například 2, 3 nebo 4. Když taxi zastaví, účastníci musí běžet „usadit taxi“.

Toto je užitečné cvičení, pokud chcete náhodně rozdělit účastníky do skupin o určitém počtu členů.

Ahoj! jak se máš?(pro děti od 6 let)

Cíl: sblížení účastníků, navázání přátelských vztahů, rozvoj spolupráce, zintenzivnění pozornosti

Všechny děti chodí po místnosti, potřásají si rukama a říkají: „Ahoj! jak se máš?" Hlavní pravidlo: když někoho zdravíte, můžete pustit ruku až poté, co začnete zdravit někoho jiného druhou rukou. To znamená, že každý účastník musí být s někým neustále v kontaktu. Hru lze použít na konci lekce a nahradit slova: „Děkuji. Bylo to s tebou zajímavé"

Toto jsem dnes(pro děti od 6 let)

Cíl: emoční uvolnění, rozvoj schopnosti porozumět svému emočnímu stavu a vyjádřit jej verbálně i neverbálně.

Všichni se střídají a říkají: „Ahoj. Takhle jsem dnes“ – a neverbálně dává najevo svůj stav. Zbytek dětí říká: „Ahoj, Váňo! Vanya je dnes takový,“ a kopírují jeho gesta, mimiku a držení těla.

Do hry se musí zapojit každé dítě. Na závěr se děti chytí za ruce a jednohlasně řeknou: „Ahoj všichni!“



Vrhcáby