Najděte ten lichý pro 6leté děti. Technika „Najdi ten lichý“.

Taťána Guseva
Didaktická hra "Co je navíc?" pro děti 6-7 let lexikální téma"Jídlo"

Didaktická hra"Co nadbytečný určeno pro děti 6-7 let

(přípravná skupina)

Relevance: Věřím, že tento manuál je relevantní pro vývoj dovednosti dětí

kombinovat předměty podle účelu a důvodu.

Cíl: rozvoj logického myšlení, vnímání a pozornosti.

Úkoly:

1. Posílit schopnost porovnávat, zobecňovat, analyzovat a dělat jednoduché závěry.

2. Posílit schopnost konstruovat odpověď prostřednictvím uvažování.

1 snímek - Název hry

Snímek 2 – Vysvětlivka

Snímky 3-6 - Obsah didaktická hra

Snímek 7 - Zadání "Kompot na vaření"

Vychovatel ukazuje dětem diapozitiv jídlo nezbytné pro přípravu kompotu.

Na snímku úkolu je jedna položka další. Děti jsou požádány, aby se pozorně podívaly a určily, co je nakresleno nadbytečný, vysvětlete proč. potravinářský výrobek zmizí a otevře se snímek odpovědí.

Snímek 8 - Odpověď na úkol "Kompot na vaření"

Snímek 9 - Zadání "Vaření polévky"

Prezentace jídlo nutné pro

vaření polévky, jedna z přebytečné produkty.

Pokud odpovíte správně, zbytečné potravinářský výrobek zmizí a

Otevře se odpověď na snímku.

Snímek 10 - Odpověď na úkol "Vaření polévky"

Snímek 11 - Zadání "Udělat salát"

Prezentace jídlo nutné pro

příprava salátu, jeden z přebytečné produkty.

Pokud odpovíte správně, zbytečné potravinářský výrobek zmizí a

Otevře se odpověď na snímku.

Snímek 12 - Odpověď na úkol "Udělat salát"

Snímek 13 - Zadání “Dělat palačinky”

Prezentace jídlo nutné pro

dělat palačinky, jeden z přebytečné produkty.

Pokud odpovíte správně, zbytečné potravinářský výrobek zmizí a

Otevře se odpověď na snímku.

Snímek 14 - Odpověď na úkol “Dělat palačinky”

Snímek 15 - Zadání "Pečeme dort"

Prezentace jídlo nutné pro

dělat dort, jeden z přebytečné produkty.

Pokud odpovíte správně, zbytečné potravinářský výrobek zmizí a

Otevře se odpověď na snímku.

Snímek 16 - Odpověď na úkol "Pečeme dort"

Snímek 17 - Zadání "Vaření čaje"

Prezentace jídlo nutné pro

vaření čaje, jeden z přebytečné produkty.

Pokud odpovíte správně, zbytečné potravinářský výrobek zmizí a

Otevře se odpověď na snímku.

Snímek 18 - Odpověď na úkol "Vaření čaje"

Didaktická hra "Co je navíc?"
Autor: Khalikova Elena Valerievna, učitelka první kategorie
Místo výkonu práce: MBDOU" Mateřská školač. 31 Leninogorsk"
Prezentováno didaktická hra ve formě karet s obrázky zvířat a ptáků. Hru mohou využívat učitelé, logopedi, ale i rodiče. V individuálních i pracovních a podskupinách s dětmi od 3 do 7 let.
Cíl:
Upevnit znalosti o zvířatech a ptácích. Vzbudit zájem o živý svět.
úkoly:
Rozvíjejte abstraktní imaginativní myšlení a vizuální paměť.
Rozvíjet duševní schopnosti, schopnost klasifikace.
Rozšiřte dětem obzory.
Pěstujte lásku ke zvířatům a ptákům, touhu se o ně starat.

Průběh hry:

Učitel vyzve děti, aby se podívaly na obrázky a určily, co je nadbytečné. Vysvětlete svůj výběr.
Karty "Najdi toho lichého?"
1. Domácí mazlíčci. (krokodýl)
2. Divoká zvířata. (kůň)
3. Kdo se narodil z vajíčka? (žába)
4. Savci. (sýkorka)
5. Ptáci, kteří nelétají. (holub)

Krokodýl vypadá zeleně
Nenechá se urazit.
Krokodýl je nebezpečný predátor
Buď na něj opatrný, kamaráde.
(krokodýl)


- Ale! - řekli jsme koni
A spěchali pryč, aniž by se ohlédli.
Hříva se vlní ve větru.
Tady je dům. Kůň, čau!
(kůň)


Vyrostla a narostl jí ocas,
Měla na sobě tmavé šaty.
Vyrostla a stala se zelenou,
Ocas jsem vyměnil za vesla.
(žába)


Se žlutým prsem to letí -
Co je to za ptáka?
Jak elegantní je její vzhled!
Jmenuje se sýkorka!
(sýkorka)


Šedé, chlupaté,
Divoký, domácí
Pestrobarevné a bílé,
Symbol míru obecně všeho!
(holub)

MOŽNOST 1.

Zdroj: Zabramnaya S. D. "Od diagnózy k vývoji." - /Materiály pro psychologické a pedagogické studium dětí v předškolních zařízeních v Moskvě: Nová škola, 1998 - 144 s.

Cíle studia
Je studována analyticko-syntetická aktivita ve vizuálně vnímaných objektech (první a druhá možnost) a na základě mentální reprezentace (třetí možnost). Schopnost dělat zobecnění. Logická platnost a účelnost. Přehlednost prezentace. Pomocí nápovědy.

Zařízení
Tři kresby různé složitosti.
Na obrázku (PŘÍLOHA 1) jsou tři čtverce, každý se čtyřmi postavami, z nichž jeden nesedí podle jedné charakteristiky (velikost, barva, tvar). Nabízeno dětem od 5 let.
Na obrázku (PŘÍLOHA 2) jsou tři čtverce, každý se čtyřmi objekty: tři z jedné generické skupiny a čtvrtý z jiné generické skupiny. Nabízeno dětem od 6 let.
Na obrázku (PŘÍLOHA 3) jsou tři čtverce, každý se čtyřmi pojmy slova, z nichž jeden nesedí. Nabízeno dětem od 7 let.

Postup
Postupně jsou nabízeny APLIKACE 1, 2, 3.

Při práci s PŘÍLOHOU 1 pokyn zní: „Řekni mi, co se sem nehodí?
Při práci s PŘÍLOHOU 2 vás nejprve požádají, abyste pojmenovali, co je nakresleno, a poté se zeptají: „Co se sem nehodí? Nápověda: „Jsou tři předměty (obrázky), které jsou v něčem stejné, ale jeden se nehodí?
Při práci s PŘÍLOHOU 3 výzkumník sám přečte slova a poté požádá dítě, aby pojmenovalo slovo, které se k ostatním nehodí. Pokud je odpověď správná, jsou požádáni o vysvětlení volby.

Analýza výsledků

Děti s normálním duševním vývojem porozumět účelu úkolu a samostatně identifikovat rys, který postavu odlišuje od ostatních. Uveďte slovní odůvodnění principu identifikace postavy. Při práci s obrázky jsou také schopni samostatného zobecnění a zdůvodnění výběru nevhodného obrázku. Při zvýrazňování pojmových slov je někdy vyžadováno opakované čtení. Ke správnému provedení stačí úvodní otázky. Je třeba mít na paměti, že úroveň rozvoje generalizace v tomto věku se u dětí liší. Někteří okamžitě identifikují základní znaky, jiní věnují pozornost vedlejším znakům. To svědčí o nedostatečném rozvoji vyšší úrovně zobecnění. U dětí s normálním duševním vývojem se však nevyskytují případy nedostatečného plnění tohoto úkolu.

Děti jsou mentálně retardované nerozumí pokynům a neplní úkoly samostatně. Ve věku 6-7 let vizuálně rozlišují velikost a barvu, ale je obtížné provést slovní zobecnění i s vodícími otázkami. Úkol (PŘÍLOHA 3) pro ně v tomto věku není dostupný.

Zpožděné děti duševní vývoj porozumět pokynům a splnit úkoly (PŘÍLOHA 1). Úkol (PŘÍLOHA 2) založit klanové skupiny a ospravedlnit je je obtížný. Organizační pomoc je účinná. Práce s výběrem slov a pojmů (PŘÍLOHA 3) probíhá s návodnými otázkami, opakovaným čtením a upřesňováním. Děti mají problém vysvětlit princip výběru. Největší potíže mají se slovním zdůvodněním.

PŘÍLOHA 1.

PŘÍLOHA 2.

DODATEK3.

MOŽNOST 2.

Zdroj: Nemov R. S. "Psychologie ve 3 svazcích." - M.: VLADOS, 1995. - Svazek 3, strana 148.

Tato technika je určena pro děti od 4 do 5 let a duplikuje předchozí pro děti tohoto věku. Je navržen tak, aby prozkoumal procesy figurativního a logického myšlení, mentální operace analýzy a zobecnění u dítěte. Při této metodě jsou dětem předloženy série obrázků (PŘÍLOHA 4), které představují různé předměty, spolu s následujícími pokyny:
„Na každém z těchto obrázků je jeden ze čtyř objektů na něm vyobrazených lichý. Pozorně si prohlédněte obrázky a určete, která položka je nadbytečná a proč.“
Na vyřešení problému jsou vyhrazeny 3 minuty.

Vyhodnocení výsledků

10 body- dítě vyřešilo zadaný úkol za méně než 1 minutu, pojmenovalo předměty navíc na všech obrázcích a správně vysvětlilo, proč jsou navíc.
8 -9 bodů- dítě správně vyřešilo úlohu v čase od 1 minuty do 1,5 minuty.
6 -7 bodů— dítě dokončilo úkol za 1,5 až 2,0 minuty.
4 -5 bodů— dítě problém vyřešilo v čase od 2,0 do 2,5 minuty.
2 -3 body- dítě problém vyřešilo v čase od 2,5 minuty do 3 minut.
0—1 bod- dítě nesplnilo úkol za 3 minuty.

Závěry o úrovni rozvoje

10 body- velmi vysoký
8 -9 bodů- vysoká
4 -7 bodů- průměr
2
-3 body- krátký
0 - 1 bod - velmi nízké

PŘÍLOHA 4 A.

PŘÍLOHA 4 B. Další materiály pro metodu „Co je navíc?“

MOŽNOST 3.

Zdroj: Almanach psychologické testy- M.: KSP, 1996 - 400 s.

K provedení studie budete potřebovat formy techniky „Vyloučení nadbytečných“, která vám umožní posoudit schopnost testovaného subjektu zobecnit a identifikovat základní rysy. Technika se skládá ze série, každá série obsahuje 4 slova. (nabízeny 2 možnosti). Experimentátor musí mít stopky a protokol pro zaznamenávání odpovědí.

Materiál: Formulář s tištěnou řadou čtyř až pěti slov.

Pokyny a postup: Předložím formulář subjektu a řeknu: „Tady je na každém řádku napsáno pět (čtyři) slov, z nichž čtyři (tři) lze spojit do jedné skupiny a pojmenovat a jedno slovo do toho nepatří. skupina. Je třeba ho najít a odstranit (přeškrtnuto).“

Formulář pro slovní verzi

MOŽNOST 1.
1. Stůl, židle, postel, podlaha, skříň.
2. Mléko, smetana, sádlo, zakysaná smetana, sýr.
3. Holínky, kozačky, tkaničky, plstěné kozačky, pantofle.
4. Kladivo, kleště, pila, hřebík, sekera.
5. Sladké, horké, kyselé, hořké, slané.
6. Bříza, borovice, strom, dub, smrk.
7. Letadlo, vozík, muž, loď, kolo.
8. Vasilij, Fedor, Semjon, Ivanov, Petr.
9. Centimetr, metr, kilogram, kilometr, milimetr.
10. Turner, učitel, lékař, kniha, astronaut.
11. Hluboký, vysoký, lehký, nízký, mělký.
12. Dům, sen, auto, kráva, strom.
13. Brzy, rychle, postupně, zbrkle, zbrkle.
14. Selhání, vzrušení, porážka, selhání, kolaps.
15. Nenávidět, pohrdat, být rozhořčený, být rozhořčený, rozumět.
16. Úspěch, neúspěch, štěstí, výhra, klid.
17. Odvážný, odvážný, odhodlaný, naštvaný, odvážný.
18. Fotbal, volejbal, hokej, plavání, basketbal.
19. Loupež, krádež, zemětřesení, žhářství, přepadení
20. Tužka, pero, kreslicí pero, fix, inkoust.;

MOŽNOST 2.
1) kniha, aktovka, kufr, peněženka;
2) sporák, petrolejový sporák, svíčka, elektrický sporák;
3) hodinky, brýle, váhy, teploměr;
4) loď, auto, motocykl, kolo;
5) letadlo, hřebík, včela, vějíř;
6) motýl, posuvné měřítko, váhy, nůžky;
7) dřevo, knihovna, koště, vidle;
8) dědeček, učitel, otec, matka;
9) mráz, prach, déšť, rosa;
10) voda, vítr, uhlí, tráva;
11) jablko, kniha, kožich, růže;
12) mléko, smetana, sýr, chléb;
13) bříza, borovice, bobule, dub;
14) minuta, sekunda, hodina, večer;
15) Vasilij, Fedor, Semjon, Ivanov.


VÝKLAD:

MĚŘÍTKO PRO POSOUZENÍ ÚROVNĚ ROZVOJE GENERALIZACE OPERACE

Počet bodů

Charakteristika řešení problémů

Subjekt správně a nezávisle pojmenuje obecný pojem, který má označit:

5
---
----
5

Nejprve nesprávně pojmenuje obecný pojem, pak chybu opraví:

4
---
----
4
1) k označení předmětů (slov) spojených do jedné skupiny;
2) k označení „extra“ objektu (slova).

Nezávisle uvádí popisnou charakteristiku obecného konceptu k označení:

2,5
---
---
2,5
1) Předměty (slova) spojené do jedné skupiny;
2) „extra“ objekt (slovo).

Totéž, ale pomocí výzkumníka k označení:

1
---
---
1

2) „extra“ objekt (slovo).

Neumí definovat obecný pojem a neví, jak používat nápovědu k označení

0
---
---
0
1) předměty (slova) spojené do jedné skupiny;
2) „extra“ objekt (slovo).

Pokud se subjekt vyrovná s prvními třemi až čtyřmi úkoly a dělá chyby, když se stávají obtížnějšími, nebo vyřeší úkol správně, ale nedokáže vysvětlit své rozhodnutí nebo vybrat název pro skupinu objektů, pak můžeme vyvodit závěr o jeho intelektuální
nedostatečnost.
Pokud subjekt vysvětluje důvod spojování objektů do jedné skupiny ne podle jejich generických nebo kategoriálních charakteristik, ale podle situačních kritérií (to znamená, že přichází se situací, ve které jsou všechny objekty nějakým způsobem zapojeny), pak je to indikátor konkrétního myšlení, neschopnost budovat zobecnění založená na podstatných vlastnostech.

APLIKACE.



Přednost